המגזר הפריטי

//

דיאנה בחור ניר

//

צילום: רוני כנעני


המגזר הפריטי

דיאנה בחור ניר

צילום: רוני כנעני

סופרת ועורכת ספרים, מועמדת לפרס ספיר על ספרה "שנות העשרים". גרה בתל אביב עם בן זוגה ובתם

איפור ושיער: לירון גולדנברג

מעיל גשם סגול וארוך שהיה של אמי, שנפטרה לפני שנה וחצי מסרטן ריאות מפושט שלא אובחן בזמן. הייתי קשורה אליה מאוד. את המעיל קנינו יחד, כשהייתי נערה. הוא קצת גדול עליי, וגם לא בדיוק בטעם שלי; אני שומרת אותו בעיקר מסיבות סנטימנטליות: הוא יותר מזכרת מאשר בגד. אני חושבת שאנחנו אוהבים בגדים כי הם מזכירים לנו דברים.

גדלתי בקיבוץ. היתה אצלנו תחושה חזקה של "והצנע לכת", והמעיל המהודר הזה היה הבגד הכי לא־אופייני שהיה לאמא שלי. זו גם דרך לראות אותה בתור האישה הזוהרת שהיא לא היתה. אחרי שהיא נפטרה מצאתי את עצמי לובשת בגדים שלה. זה כמו להתעטף בזיכרון. אבל את המעיל הזה לא לבשתי מעולם: בכל פעם שאני ניגשת אליו אני מריחה את הסיגריות שלה ומתחלחלת. מצד אחד אני לא יכולה ללבוש אותו, ומצד שני גם לא להיפרד ממנו: אני תולה אותו בנפרד מהמעילים האחרים, במין אקס־טריטוריה, בתקווה שריח הסיגריות ייעלם ושאולי פעם אלבש אותו. אפילו כתבתי עליו בספר האחרון שלי, "שנות העשרים".

אני מאוד אוהבת מעילים וז'קטים, יש בהם משהו עוטף ומגונן. אני לובשת הרבה שחור, ומרגישה תמיד שזה סוג של שריון — תחושה של מרדנות נעורים, ניסיון לשוות לעצמך מראה דרמטי מאוד, ומנגד גם ממסך. כשהייתי טינאג'יירית הייתי גותית בלב, אבל בפועל לבשתי בעיקר ג'ינסים וחולצות גזורות. אני שונאת מדים ואחידות.

המעיל של יערה שחורי