ביקורת בונה

//

כתבה ואיירה: מיטל שפירו

ביקורת בונה

כתבה ואיירה:
מיטל שפירו

יום שישי השחור

נשמע כמו

שם של יום עולמי

לציון אירוע ממלחמת העולם הראשונה, ולא בכדי. מה שקרה בשישי האחרון היה על סף הפוגרום. אנשים צבאו על החנויות כמו ביום הדין, מוטטו את קירות iDigital והטיחו זה בזה מסכי פלזמה בפראות השמורה לביזה שלאחר אפוקליפסה.

לחיוב אציין שזה אכן יום של רווחה ומעט נחת לחנויות הגשמיות, שמאז עידן ההזמנות באינטרנט עומדות כמו פגרים של באפאלוס בקניונים שנראים כעיירות רפאים במערב הפרוע – רק שבמקום גלגלי זרדים ואבק מתגוללות בהם בנות נוער בנעלי FILA מגודלות ואימהות בחופשת לידה.

ועדיין, יום שישי השחור משחור האמיתי התרחש במרחב האינטרנטי. השיח הער התחלק לשני מקצים: הנאורים, שהפטירו שעגלה מלאה היא עגלה ריקה, ששום מוצר לא ימלא את הבור הפעור בלב, ורק יגדיל את החור באוזון. מולם, אחוזי אמוק, זעקו ההמונים: "מה קניתם??? איפה קניתם??? מה צריך לקנות!!!! מהר!!!! שלחו לי לינקים!!!! דחוףףף!!!", כאילו ישנם מוצרים סודיים, שרויים תחת מעטה חשאיות, שרק נבחרים מכירים ויודעים לרכוש אותם.

יום שישי השחור הזרים לתוך התרבות הישראלית חרדה מחו"ל. באנגלית קוראים לה FOMO, בעברית אומרים פחד להפסיד משהו גדול. ה־FOMO היומיומי הרגיל מתרחש באינסוף גלילות פיד אינסטגרם מנומנמות בערב, שבהן את מגלה שכל חברייך נמצאים בחוץ, מבלים. את כלואה בבית, אוכלת מהסיר סוף אורז בלי כלום, בזמן שהם עולים על שולחנות בבר שלא שמעת על קיומו, עטויים מסכות־אינסטגרם של ארנב סמוק. מהי מסיבת הארנבים המופלאה הזאת? את שואלת את עצמך, איך נשארתי הלילה במחילה שלי? אבל האמת היא שלא באמת אכפת לך. FOMO רגיל הוא סתם FOMO. היינו במסיבות, אנחנו יודעים שהרגע הטוב היחיד בהן היה הרגע שצולם.

לעומת זאת FOMO צרכנות הוא FOMO חמור מכל הFOMOאים האחרים, משום שהוא מתחבר לרכיב הכי מפעיל בתרבות הישראלית: הפחד לצאת פראייר. הפחד הזה הוא שאיפשר לתעשיית הסטארט־אפים המקומית לפרוח, כי צעירים בוגרי 8200 השתחררו בתחושה שלהיות הייטקיסט שכיר משמעו להיות עבד שעלול להרוויח פחות. והוא הוליד פריחה של אתרי השוואת המחירים, והוא הכוח המניע מאחורי מהפכת מחירי הסלולר, והוא הסיבה שאנשים כאן הולכים לאקדמיה או מצביעים בבחירות. הפחד לצאת פראייר הוא הרגל האחת שעליה עומדת הדמוקרטיה הישראלית.

ולאלה שחושבים שיצאו מנצחים מהבלאק פריידיי, היזהרו. זה יכול לנשוך אתכם בזנב. בדקו היטב: מה שקניתם, משרת אתכם או שמא מגדיל את זמן העבדות? שואב אבק חדש וזול? מעכשיו תשאב אבק כל יום. מכונת כביסה עם מייבש מובנה? ברכות על הפיכתך לכובסת. כל מה שקניתם בבלאק פריידיי אמנם לא הפך אתכם למשועבדים לתרבות הצריכה, כפי שטענו יפי נפש, אבל בהחלט עשה אתכם עבדים יעילים יותר של היום־יום.
אלא אם כן רכשתם מוצרים מבוססי פנאי, ופנאי בלבד. ואז אין מה להגיד, אתם המנצחים האולטימטיביים של שישי השחור. שהקולגות יאכלו את הדייסון שלהם, בזמן שאתם שרועים מול ה־70 אינטש שלכם על מיטה מתכווננת מונעת נחירות ומקשיבים לפסקול דרך האיירפודס.