ביקורת בונה

//

כתבה ואיירה: מיטל שפירו

ביקורת בונה

כתבה ואיירה:
מיטל שפירו

תנועת המטוטלת

בין "10 הסופגניות

שאסור לכם להחמיץ"

מוכרת לכולנו. חנוכה מגיע כהוריקן, מפתיע בכל פעם מחדש בעוצמה אדירה, ואי אפשר לחמוק מאינספור האייטמים המשודרים, הכתובים ובעיקר המועלים לפייסבוק ולאינסטגרם. אלפי פוסטים תוקפים אותך: ספינג' מיטגן בסיר,0:33 שניות, אימוג'י סמוּק. בומרנג של אבקת סוכר נוחתת על סופגנייה. ילד בן שלוש ליד ערימת לביבות. לוקיישן: בית. האשטג: #ללאפילטר #חנוכהשמח. ככה כל הפיד, כל אתר חדשות, כל טלוויזיה. אין תוכן שאינו עוסק בחג הנוכחי, ופתאום כולם־כולם יודעים להכין סופגניות, ולכולם בבית יש מנפה קמח ומד טמפרטורה לשמן של הטיגון ומזרק ריבה ייעודי. רק לך יש מרית פלסטיק שחצי ממנה נמס לתוך מחבת.

אבל אז, בן רגע, הסופה נעלמת ואחרת באה במקומה: לפתע את מגלה סביבך תנועת מלקחיים של אלפי אייטמים וצילומי אינסטגרם, שמוכיחים שאמנם עברה שעה בלבד מסוף החג, אבל כולם כבר ירדו 10 ק"ג, חוץ ממך.

קוראים לזה תופעת "חורף חם": אירוע קלנדרי בנאלי שחוזר מדי שנה - חנוכה, יום האהבה, יום הרווקים הסיני, ליקוי ירח, גשם - הופך לעוגן "תרבותי" שכולנו ניאלץ לצרוך מעתה בטלוויזיה, באתרי חדשות, בפרסומות, ושוב ושוב ברשת. סדרה הולכת ומתארכת של אירועים קבועים, שגרתיים לעייפה, משמשת עוגן לתוכן המשמים וחסר המעוף בעולם. וכולם רואים וקוראים, וחמור מזה - לכולם יש דעה.

תופעת "חורף חם" היא בת דודה קרובה של "המכנה המשותף הנמוך ביותר". היא משעממת, מזלזלת באינטליגנציה ואינה מחדשת דבר. השאלה היא למה האנושות חוזרת ונאחזת בה? למה שוב דיון בסופגניות, שוב מחזור של מנהגי הכריסמס שלא הכרתם, שוב העלאת גירה עם טיפים ליום של גשם.

התשובה המקובלת היא שכולנו צריכים להרגיש חלק מקהילה גדולה יותר. מחקרים הוכיחו שתחושת השייכות לקהילה טובה לנפש, וככלל הופכת אותנו מאושרים יותר. לכן כולם־כולם בישראל מצווים להשתייך. לתקף את הזהות שלהם ולהתקבל לקהילה.

ברור שאין משהו מרגש יותר מלחגוג חגים עם המשפחה או לבכות יחד מול הטלוויזיה בימי אבל. זה מדהים. זה יפה. זה מה שמפריד אותנו מחיות. אבל מה הטעם בכל זה, כאשר בשם ההשתייכות הקולקטיבית נכפה עלינו מרדף לא נגמר אחרי ההתנהגות הנכונה בכל חג, מצב חברתי או אירוע מטאורולוגי?

ובל נשכח, התיעוד. אני מניאקית אם לאנשים באמת יש זמן לעבוד יום עבודה שלם ואז להכין סופגניות פרום סקראץ', ולקנח באימון שמאפשר להם להיראות טוב אחרי כל זה. אני מניאקית אם משהו מכל הדבר הזה אמיתי.

אז אני לא במשחק הזה. אם זה מה שדרוש, איבדתי עניין בשיחה. כולם יכולים עד מחר להיות מעודכנים ולפעול, אני בחוץ. הוצאתי את עצמי לספסל. לא לוקחת חלק. ובט"ו בשבט הקרוב אנא פטרו אותי מהמלצות על פירות יבשים אורגניים, ומהפחדות על זה שהחל מכמות מסוימת של שקדים את בעצם אוכלת רעל.

בתמורה אני מוכנה לסמן 5 "וי" בטופס אינטרנטי:

אני חלק מהקהילה

אני אוהבת מאכליי חג

אני מזדהה עם מסר החג (לרבות תרגומו הציוני של המסר)

אינני רובוט

אני מסכימה לקבל ניוזלטר