תורת המשחקים

//

עמית קלינג

למה חברת הקונגרס בחרה במשחק ריגול כדי לעודד הצבעה בבחירות?

אוקסיו־קורטז. שברה שיאי צפיות בשידור שלה משחקת "Among Us". צילום: אי. פי.

תורת המשחקים

עמית קלינג

440

אלף איש צפו בשבוע שעבר בשידור חי (סטרים) בטוויץ' של משחק הלהיט התורן "Among Us", במה שנהפך לסטרים השלישי הכי נצפה ברשת בכל הזמנים. הסיבה לנתוני השיא של המשדר היא הגיימרית הלא־שגרתית ששיחקה בו — חברת הקונגרס הדמוקרטית אלכסנדריה אוקסיו־קורטז (המכונה לרוב AOC), שהזמינה אנשים לצפות בה כדי לעודד הצבעה לבחירות לנשיאות.

לא מעט פוליטיקאים ניסו לפנות לבוחרים צעירים דרך פלטפורמות גיימינג. כך למשל, ג'ו ביידן ניסה את מזלו דרך "אנימל קרוסינג", ואילו אדריכל הקמפיין של טראמפ, סטיב באנון, חקר דפוסים של טרולים אינטרנטיים בעולם הגיימינג כדי להבין כיצד ניתן לתעל אותם למטרותיו. אבל על כל פוליטיקאי שהצליח, יש עשרה שכשלו, ובראשם הילארי קלינטון, שבאחת העצרות קראה: "הייתי רוצה לראות אתכם עושים 'פוקימון גו' לקלפיות" — אולי המשפט הזקן ביותר שנאמר אי פעם במסגרת קמפיין בחירות.

"Among Us". לא מותחן ריגול חמור סבר, אלא משחק חברה חמוד ומצחיק

ואז באה אוקסיו־קורטז, הודיעה בטוויטר "אני רוצה לשחק 'Among Us' בטוויץ', מי מצטרף?" ושברה שיאי צפיות בלי למצמץ. איך זה קרה? התשובה לא נעוצה באיזו פופולריות יוצאת דופן שלה, אלא בגילה הצעיר (31), החיבור האמיתי שלה לנושא (בעבר היא היתה שחקנית "League of Legends" כבדה), ובעיקר הבנת רוח התקופה ואיך "Among Us" מתאים לה בול.

"Among Us" הוא מעין גרסה וירטואלית למשחק החברה המוכר "רוצח": כל שחקן מגלם בו אסטרונאוט צבעוני וחמוד שצריך לבצע משימות פשוטות בתחנת חלל, אלא שלצוות הסתנן בוגד, חייזר רצחני (או שניים, או שלושה), ובכל סיבוב השחקנים מצביעים על החשוד שיוצא להורג בסיבוב הזה. אם הרגו בטעות את אחד מחבריהם התמימים, המתחזים ימשיכו לזרוע הרס בסיבוב הבא.

המשחק הפשוט, הממכר והקצרצר הזה (סיבוב ממוצע נמשך כמה דקות) יצא כבר ב־2018, אבל זכה להתעלמות כמעט גורפת, ואיכשהו להפתעת כולם נהיה מגה־פופולרי בחודשים האחרונים.

אפשר לטעון שבאקלים הפוליטי האמריקאי, שבשנים האחרונות היה רווי בקונספירציות ולחשושים על בגידות, מגעים אסורים וסוכנים כפולים, אין פלא שהמשחק מצליח. אבל זה אותו אקלים ששלט גם לפני שנתיים, כשהמשחק יצא לאור וזכה לתגובות פושרות. הסיבה ש"Among Us" נהפך ללהיט כל כך גדול בתקופת הקורונה היא דווקא משום שלמרות החיסולים, הבגידות, החשדות והמזימות שבו, הוא בעיקר משרה אווירה של סרט מצויר חמוד. האסטרונאוטים שמככבים בו, כולל הבוגדניים שבהם, הם שמנמנים ומצועצעים, נראים כמו גושי צבע עם רגליים. כך שיותר משהוא מותחן ריגול, "Among Us" הוא משחק חברה, מושלם למסיבות בית, גם כאלו שמתקיימות בריחוק חברתי, כל אחד ממחשבו האישי. העובדה שבכל סיבוב זורקים חבר לוואקום הקר של החלל היא רק תבלין, תוספת עוקץ ואקשן למשחק שהדגש בו הוא בעיקר על צחוקים. אחרי הכל, אי אפשר באמת להיות טוב או גרוע במשחק שכל כולו מבוסס על דינמיקות בין חברים.

בשורה התחתונה, מה שעובד ל־"Among Us" הוא גם מה שעבד ל־AOC בסטרים שלה — להדגיש רק את החלקים החיוביים. המסר של המשדר שלה היה: צאו להצביע, לא משנה למי (מתוך הבנה שברור לכל במי היא תומכת). באקט המקרב הזה מאותתת AOC לכולם, רפובליקנים ודמוקרטים כאחד — כולנו שקועים בבוץ הזה, וכולנו צריכים לפעול יחד כדי לצאת ממנו. במילים אחרות: כולנו ערבים זה לזה (לפחות עד שנגלה מי מכם הוא חייזר רצחני).