ביקורת בונה

//

כתבה ואיירה: מיטל שפירו

הקורקינט

הוא ללא ספק

הטרף בג'ונגל של הכביש,

רוכבי הקורקינטים פריכים ושבריריים

כמו גפרורים.

כדי להיראות כאילו אכפת לו ולהוריד מעצמו אחריות, ב־1 ביולי המחוקק הכניס לתוקף תקנה שמחייבת מבחן תיאוריה, קסדה, ומקום ייעודי לנסיעה כדי לרכוב על קורקינט. אבל האם זה מספק?

השאלה ששואל את עצמו הרוכב בטרם יצא לדרך היא פשוטה וכואבת: כביש או מדרכה? כלומר, מה אני מעדיף שיקרה לי במקרה הכי גרוע: להיות נכה, או לעשות מישהו אחר נכה. לחיות בכיסא גלגלים, או לחיות בכלא חיים שטופי אשמה?

המציאות מלמדת שכדי לא להיות זנב לאריות ולמות בכביש, הרוכבים בוחרים לעלות על המדרכה. להיות ראש לשועלים ולקטול את עוברי האורח התמימים שיוצאים מבתיהם, רק כדי להשתטח על המדרכה, כידון בראש ונעל יתומה בערוגה.

בשל היקף התופעה, ניתן לומר שמדובר בדוקטרינה חדשה למיון של האנושות. יותר מכך, השאלה "יש לך קורקינט. אתה על הכביש או על המדרכה?" יכולה להשתלב במבחני אישיות, בשאלוני קבלה לעבודה ובמבחנים פסיכוטכניים לקראת גיוס. מה חשוב לך יותר, אתה או החברה?

השאלה תפסיק להיות רלבנטית כשיסללו דרכים מתאימות לרוכבי הכלים החשמליים (אספלט, לא בלטות. רכבתם פעם על אופניים חשמליים? כל זיז ברצפה מוציא לך דיסק מהגב). אבל עד אז נמשיך להפנות אצבע מאשימה למשרד התחבורה. האוטובוסים כל כך גרועים כאן, שאזרחים מעדיפים להתנייד על כלי הרג (כידוע, אסור ביהדות).

אם גם אתם שוקלים לרכוש את הצעקה האחרונה בתחום הכלים הנטענים, אל תמהרו.

קודם כל, כולם בכביש ישנאו אתכם שנאת מוות (היררכיית השנאה: פרייבט > מונית > מונית שירות > אוטובוס > ג'יפ מוגזם > אופנוע > קטנוע > קטנוע של אנשים אחראים עם שני גלגלים קדמיים > קלנועית > קלנועית שהועמסו עליה 40 קורקינטים חשמליים שנלקחים להטענה > אופניים רגילים > אופניים חשמליים > קורקינט > סקייטבורד ממונע > מכוניות סמארט (עשירים רזים תמותו). משאיות הן בודהה.

חוץ מזה, יחסית לעובדה שהשנה היא 2019 - לכאורה העתיד - כלי חשמלי רק מוסיף לילקוט שלך כבל הטענה נוסף. המטען של הטלפון, המטען של המחשב הנייד, המטען של האוזניות, ולצדם מטענים של חפצים שהשתיקה יפה להם. סבך הנחשים הזה הוא הזעקה האחרונה של חיי המודרנה? ההיסחבות עם הסוללה החשמלית במשקל פעוט היא העתיד? אנחנו הולכים קדימה או אחורה, כשכל מכשיר שלנו מבלה מחצית מהזמן כבול לקיר (כי אנחנו כל היום במשרד ולא יכולים להטעין דברים בכוח השמש)? כמו בסולמות ונחשים, כל נטען חדש הוא בעצם נחש שמגליש אותך שלוש שורות לאחור. אתם לא רוצים את זה.

ושאלה פילוסופית לשבת: האם אופניים חשמליים הם למעשה קלנועית? (כלומר, האם אנחנו כבר זקנים שלא שמו לב).