מילת השבוע

//

דור סער־מן

מילת השבוע

דור סער־מן

כשהארי רוצה להיות פחות צ'רלס - ויותר בן-אל תבורי

ההודעה של הנסיך הארי ומייגן מרקל, דוכס ודוכסית סאסקס, הכתה גלים, ונתפסה כמעין הכרזת גירושים מהמשפחה המלכותית. השתחררות מחלק מהחובות, עצמאות כלכלית, הרבה אספירציות היו שם, והרבה אמוציות במשפחה ובבריטניה. אבל בסוף התברר שעל התואר הארי לא ממהר לוותר. למעשה, הוא אפילו מנסה כעת לרשום זכויות יוצרים על המונח Sussex Royals. לא קל להסיר את התואר "נסיך" גם כשנמלטים ממשפחה סבוכה ומחפשים מקלט במדינה קרה בצד השני של האוקיינוס.

הורים ישראלים נוהגים לכנות את הילד שלהם "נסיך" בלי לחשוב בכלל, והגדיל לעשות בן־אל תבורי שקרא לבנו תו פרינס. כשהם עושים זאת הם למעשה מודיעים לילדים שהם בני מלוכה נעלים, וכל האחרים רק נתינים הכפופים להם. הכל בחיים מגיע להם, והם אינם חייבים דין וחשבון לאף אחד.

בדיוק ההפך מנסיך בריטי, כזה שחייב דין וחשבון לכולם, כל הזמן. לעם, לתקשורת, לאביו (בעצמו נסיך מצולק), לאמו המנוחה ולסבתו שחיה חיים ארוכים בהחלט. כולם דורשים לדעת מה אמר, מה לבש, מה עשה עם מי, ולאן ומתי. הכל מעניין ת'סבתא.

כך, בסוף יוצא שהארי מנסה להשתחרר מהעול שבלהיות נסיך בריטי — וליהנות מהתואר פורק העול "נסיך" בגרסתו הישראלית, זו שלא רואה אף אחד ממטר. אולי במקום לקנדה הוא פשוט צריך, כמו כל הנסיכים, לעבור לאיזה צמוד קרקע בפרברי השרון.