ביקורת בונה

//

כתבה ואיירה: מיטל שפירו

ביקורת בונה

כתבה ואיירה:
מיטל שפירו

הנוער מקולקל,

כך מדווחים לי באוזנייה.

הם קבורים במסכים,

מפיצים סרטונים מיניים, דורסים קשישים בקורקינט

ומשתכרים באושוויץ. זה לפחות מה שמוכרים לנו בטלוויזיה. אבל הכל שטויות בוויטמינצ'יק. ריד מיי ליפס: בטיקטוק גיליתי עולם חדש ומופלא. ילדים וילדות שבגיל בת מצווה כבר השיגו את מה שאנחנו כמבוגרים עדיין מתאמצים להשיג.

ביליתי ערב שלם בטיקטוק השבוע, וזה גרם לי להרגיש כל כך זקנה שהתקשרתי לקנות מצבה. האפליקציה מראה לך סרטונים בזה אחר זה, כולם בשפה פנימית שאם לא הבנת, את מוזמנת לחזור לאינסטגרם. לפייסבוק אין מה לחזור, אלא אם חפצה נפשך בתמונה של ורדים ויונת שלום עם הכיתוב "יום שלישי פעמיים כי טוב".

אבל כשצולחים את מחסום השפה, מגלים יקום מקביל, שבו כל החששות שכרסמו בך כל החיים, כאילו לא קיימים. לכאורה זאת כולה אפליקציה לסרטונים של ילדים שעושים ליפסינק. בפועל זו זירה של מהפכה חברתית. נשים בנות 30 מכניסות את הבטן בתמונות? הבנות בטיקטוק משתתפות באתגר פופולרי להראות כמה השמינו בחורף. בני 30 בורחים לוויפאסנה במדבר כדי ללמוד לקבל את עצמם ואת הפצעים שלהם? הבנות בטיקטוק מדובבות את החצ'קונים שלהן. הספר "מתעוררים" של רון דהן נותן לראשונה במה לדיבור כן של גברים על הצדדים המביכים במיניותם? הבנים בטיקטוק מספרים בשיא הכיף שהם עדיין בתולים, גם החתיכים והמקובלים.

טיקטוק הוא עולם מופלא שנותן במה ואהבה למי שלא היו מקבלים אותה בחוץ, או אפילו בכיתה שלהם לולא הצליחו באפיק צדדי לצבירת פופולריות. הוא גם מקום שנותן פתחון פה, דרך הומור, לדורות הבאים של מאבקים כואבים שמנוהלים כבר שנים. בני העדה האתיופית, למשל, משחזרים כאן מעצרים סתמיים על ידי המשטרה ברחוב. אפשר גם לנפץ סטריאוטיפים שחשבנו שאמרנו עליהם הכל, למשל בנות שהפכו לאמהות בתיכון שמראות איך הן חיות, ועונות לכולם שככה הן בחרו וככה טוב להן.

המילה "תוכן" עברה רידוד בשנים האחרונות. במובנה העדכני היא גרסה מעוקרת, שיווקית, קלה לעיכול וקצרה במילים של מה שפעם היה תוכן. מסרט דוקו של תשע שעות לסרטון של 15 שניות. מספר בשלושה כרכים, לשורת about. ועדיין - אי אפשר לרמות. תוכן נשאר תוכן. משמעות נשארת משמעות. הדברים שאנשים ימשיכו להפיץ יהיו הדברים המצחיקים והמרגשים.

לכן הסרטונים שזוכים להכי הרבה לייקים ותגובות בטיקטוק, אלה שעולים ראשונים לצפייה באפליקציה, הם גם הכנים ביותר. סרטונים שנעשו רק ליופי נשארים בתחתית הגלילה, כי בטיקטוק אי אפשר לרמות. אם אין תוכן, אין קהל.

נכון, לא הכל מושלם. יש המון סרטונים סתמיים, ויש עדיין בדיחות על איך בנות חונות, אבל לצידם גם סרטונים של בנים שצוחקים על עצמם שהם נוהגים גרוע. כמו שהם מתקדמים מאיתנו בקבלה עצמית וקבלת השונה, הם גם כנים מאיתנו לגבי הסמוי של היומיום. כי אם לא יהיו כנים בטיקטוק, זה לא יתפוס. ואם לא יהיו חשופים, זה לא יהיה ויראלי. בשביל שקרים שמצטלמים מושלם יש אינסטגרם. וזה מעניין ת'סבתא שלהם.