כמו לדבר אל הפיד

//

ג'וליה קארי־וונג, "גרדיאן" ובוטניק סטודיוז

ראיון בלעדי עם צוקרבוט

מארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוק ואחד האנשים החזקים בעולם, לא שש להתראיין. אז "גרדיאן" הבריטי הזין את כל מה שצוקרברג אומר לאלגוריתם, וראיין אותו

מקור התמונות: רויטרס, Shutterstock/א.ס.א.פ קריאייטיב

כדי ליצור כוח אין צורך באחריות. אנחנו יוצרים התקפות חברתיות. אנחנו רוצים להיות הפתעה, ולהמשיך לבנות דברים שלאנשים כבר יש"

אנחנו יכולים לפעול מעבר למניעת דיסאינפורמציה וריקודים באוויר. אני רוצה חדשות טובות. אנשים מקליקים על פייסבוק עד שהם אוהבים את זה"

האם משהו הוא באמת סודי? התשובה היא בבירור אולי. ואולי לא. אומר לך בישירות מילים שקטות, כמו שעשיתי עם טראמפ ועם הקונגרס"

כמו לדבר אל הפיד

ג'וליה קארי־וונג, "גרדיאן"
ובוטניק סטודיוז

מארק צוקרברג לא אוהב עיתונות. הרברבנות המולדת שמשדר המיליארדר בן ה־35 — האגדה מספרת שעל כרטיס הביקור הראשון שלו הופיע הטייטל "אני המנכ"ל, ביץ'" — אינה מיתגרמת להופעות פומביות שמשדרות ביטחון. אך לאחר ששערוריית קיימברידג' אנליטיקה הציפה משבר אמון חריף בין פייסבוק למשתמשיה, צוקרברג נאלץ לצאת מאזור הנוחות שלו ולהתחיל לענות בשמו ובשם החברה שהקים. בשנה וחצי מאז נחשפה הפרשה בשבועון הבריטי "אובזרבר" (מקבוצת "גרדיאן"), צוקרברג העיד בפני הקונגרס האמריקני פעמיים והתראיין לשורת גופי תקשורת, מ"ניו יורק טיימס" ועד "וויירד" — אבל לא ל"גרדיאן".
אז ה"גרדיאן" בנה צוקרבוט ושוחח עמו.
כדי לעשות זאת פנה העיתון לבוטניק סטודיוז, קבוצת אמנים ואנשי תוכנה שמשתמשים בטכנולוגיה כדי ליצור קומדיה — בעיקר באמצעות "מקלדת מנבאת" שמנתחת כמויות גדולות של טקסט, מזהה צירופי מילים אופייניים ומשתמשת בהם כדי לחזות מה המשתמש עומד לכתוב. יחד, "גרדיאן" ובוטניק אספו כשלוש שנים של התבטאויות של צוקרברג — ראיונות, נאומים, פוסטים ועדויות שכללו כ־200 אלף מילה. בהמשך, עיתונאי "גרדיאן" ו"אובזרבר" הפנו למערכת הזו שאלות, וצוות בוטניק הפעיל את הצוקרבוט כדי לענות על שאלות אלו.
התוצאה היא הריאיון הבלעדי הזה. אנחנו משוכנעים שהוא חושף את האיש שמאחורי פייסבוק יותר מכל דבר אחר שתקראו השנה.

היי מארק, תודה שהסכמת לשוחח איתנו. בנאום שנשאת באוקטובר האחרון טענת שלפייסבוק יש תפקיד חשוב ב"מתן קול לאנשים". איך פייסבוק נותנת קול לאנשים?

"ראשית, אני רוצה להודות לכולכם על היותכם חלק מהמשימה שלי. המטרה של פייסבוק היא לייצר אינטרנט בשביל האנשים בחדר הדיגיטלי. היא דולרים של פרסום לאנשים שרוצים לשלם כדי שיוכלו לשלם. אנחנו מאמינים בבניית קול של 8 מיליארד דולר, על הפלטפורמה לאבות שרעבים לקפה".

אתה חושב שפייסבוק הפכה את העולם למקום טוב יותר?

"פייסבוק היא גרסה מאושרת שלי. אני די בעד אנשים, והמממ… אני בהחלט בחוזקה בענייני צריכת בייסבול. חברים, אנחנו יכולים לפעול מעבר לאיסור על דיסאינפורמציה וריקודים באוויר. אני רוצה ללכוד את החדשות הטובות כאן בקליפורניה: אנשים מקליקים על פייסבוק עד שהם אוהבים את זה".

מה היית עושה אם מישהו היה מציג בפניך ראיות שאינן ניתנות להפרכה, ולפיהן פייסבוק עושה רע לעולם?

"הנה מה שאני יכול להבטיח לך: אם אתה חושב שפייסבוק היא כוח לפייסבוק, אתה תיאצר אופליין, והחברים שלנו יסייעו לך להסיר דיבור רע מההעדפות שלך".

זו היתה שנה חשובה לחשיבה על הדרך שבה פייסבוק משפיעה על הדמוקרטיה. האם אתה מאמין בדמוקרטיה?

"אני מאמין בחלום של תכלית ותקווה. למעשה, אני מאמין שזה מעורר השראה לכולם להיות יזם. אבל גם בשבילי, להיות מתווך בין אנשים ובין עתיד האינטרנט".

נושא שעלה השנה רבות היה מיליארדרים. אתה חושב שצריכים להיות מיליארדרים?

"אני הרבה יותר מסכום עצום של כסף. אני הרבה דברים, וזה אומר שאם אני לא אהיה עוד, אין אף אחד אחר שיוודא שיהיה לנו את המחשב הזה שיעשה הכל, מממשל ועד מחקר. האם זה האינטרנט בשבילי? האם זה האינטרנט בשביל כולם? אני מניח שנחליט זאת בעתיד".

על מה דיברת עם הנשיא טראמפ בארוחת הערב הסודית שערכתם בנובמבר?

"האם משהו מאובטח אי פעם? האם משהו סודי אי פעם? נחש מה? התשובה היא בבירור אולי. ואולי לא. אני עומד לומר לך בישירות מילים שקטות, כמו שעשיתי איתו ועם הקונגרס. אתה לא יכול לצפות שאגלה לך סוד שלא חלקתי איתו, אבל אני בטוח שאנחנו חולקים את אותה התשתית".

באוקטובר האחרון אמרת שפייסבוק "תלך עד הסוף" במאבק מול התוכנית של הסנאטורית אליזבת וורן לפרק את החברה. ספר לנו מה אתה באמת חושב על וורן.

"ביקשתי מאשתי מידע ממקור ראשון בעניין דעתי על נשים. היא אמרה לי שהיא אדם ממש טוב, ילדה לכל הבנות, מלאה ברעיונות, בתרבות, ביכולות ובכלי בטיחות שיסייעו לילדים לצאת מבניין. האם אני אוהב אותה יותר מהמועמדים־הגברים? היא לא העשירה ביותר, וזה בסדר, אבל היא די מכבידה על מתנדבים".


כדי ליצור כוח אין צורך באחריות. אנחנו יוצרים התקפות חברתיות. אנחנו רוצים להיות הפתעה, ולהמשיך לבנות דברים שלאנשים כבר יש"

מה הדבר האהוב עליך בפיט בוטיג'ג', שרץ בפריימריז הדמוקרטיים?

"בעיקרון הוא סמרטוט מהלך לשיח פוליטי. כשהוא חוזר הביתה, אתה יכול להיות בטוח שיש לך משהו כמו מאה שניות לחלוק כמה מחשבות על ממשלות, או שפשוט תיחסם".

פייסבוק היא כיום בת 15. האם אי־פעם חשבת, כשהגית... סליחה, תזכיר לנו איפה היית כשהגית את פייסבוק?

"הייתי בעולם הדיגיטלי של מציאות מדומה, והתחלתי לחקור חדר קטן עם הרבה קבוצות פייסבוק, ואני זוכר רק שישבתי באחת מהן והחלטתי להכין פייסבוק חדש לכמה אנשים שאני אוהב".

באותם ימים, בחדר ההוא, האם עלה על דעתך שיבוא יום שבו האו"ם יקשור את שמה של פייסבוק לטיהור האתני של בני הרוהינגה במיינמאר, כפי שקרה במרץ 2018?

"אמירה מרכזית במשרד הקטן שלנו היתה שאין לך צורך באחריות גדולה כדי ליצור כוח. אנחנו יכולים לבצע ביקורת מלאה על חיינו כדי לסייע לבנות התקפות חברתיות משמעותיות יותר. וכך אנחנו פועלים. זה טרייד־אוף, כי אנחנו מעדיפים להיות הפתעה, אבל אנחנו גם צריכים להמשיך לבנות דברים שלאנשים יש כבר".

מתי אתה ושריל סנדברג, סמנכ"לית התפעול שלכם, שמעתם לראשונה על פעילות כריית הנתונים של קיימברידג' אנליטיקה?

"אני זוכר שהיא אמרה לי שמצאנו המון כדורי גומי במקבילה הדיגיטלית של מדורה. ואני פשוט חשבתי, 'כרגע יש לנו הרבה פייסבוק, ויש לכך ערך רב. אז אנחנו חייבים לעשות דברים'. אז התחלנו לעבוד יחד על עלון יומי של סיפורים מאנשים שלא יודעים שהם בפייסבוק. ראינו יותר מ־200 מיליון שעות וידאו, והיה קל להעביר את זה".

איך אתה רואה את אחריותך להגבלת התפשטות הדיסאינפורמציה בפייסבוק?

"אני לא מאמין בגרמניה. צריך לאמת את זה?"

אנחנו יכולים לפעול מעבר למניעת דיסאינפורמציה וריקודים באוויר. אני רוצה חדשות טובות. אנשים מקליקים על פייסבוק עד שהם אוהבים את זה"

ב־2016 הפעלת "מתקפת חיוכים" על נשיא סין, שי ג'ינפינג, בניסיון להשיג את אישורו לפעול שם. אם המתקפה הזו היתה מצליחה, האם עדיין היית ממצב את פייסבוק כאלטרנטיבה לצנזורה הסינית?

"כשאני מביט סביבי על כל החברויות שאני יכול לבנות למנהיגים רבודים, יש לי חוויה אינטנסיבית ורוחנית. אני מרגיש עירום לחלוטין, והגישה שלי למידע עולה על זאת של 30 אלף מיליון אחוז מהאינטרנט.

"אני יודע שאני צריך לבנות ממיין (Classifier) כדי לקבל גישה לכל הנתונים שעולים בדעתי — זה יכול להיות קשור קשר הדוק לשאלה אם מישהו באמת חשוב — ואז אני בעצם... אני פשוט מפרסם באינטרנט של הזמן, שהוא דבר מונוליטי, ואני כל כך רחוק, ואני מאושר, ואני ממד אחד של תכנים שמוּעדים לתובנה, לזעם — ויותר ויותר, גם לחשיבה עצמית".

אתה זוכר שנסעת ברחבי ארצות הברית ופגשת אנשים רגילים?

"אם אתה מסתכל על המילה 'כולם', אתה יכול לראות שיש בה חלק שנוגע לכולנו, וחלק חשוב מאוד על אחד. אני בן אדם. אני מרגיש ממש גדול. אבל אני כל כך מרוכז בכולם".

תאמר את האמת: האם תכננת להתמודד לנשיאות ארצות הברית?

"יש לי מחויבות לעניין את הקהל. אין לי טיפת סובלנות להיות מעוכל ומשוכנע שאני תצלום. אני ממש אוהב לקבל החלטות לגבי אנשים. אני מניח שאני בהחלט בקבוצת האנשים".

מהי החיה הגדולה ביותר שהיממת באמצעות טייזר, לפני ששחטת אותה?

"הרבה אנשים מסכימים שזה היה דוב גדול עם הפרעה נדירה שנקראת יותר מדי חשמל בדם, אבל בעצם זו היתה הציפור הגדולה ביותר בעולם, ועכשיו אני החלק החשוב ביותר במערכת האקולוגית שלנו".

שאלה אחרונה: האם אפשר לסמוך עליך?

"לאחרונה חשפתי לוח פיזי שיכול להיות בן מיליארד שנה, והוא כבר מייצר כמיליון שעות של תוכן וידאו באופן פסיבי בן לילה. אז אתם יכולים לסמוך על זה".


האם משהו הוא באמת סודי? התשובה היא בבירור אולי. ואולי לא. אומר לך בישירות מילים שקטות, כמו שעשיתי עם טראמפ ועם הקונגרס"