הגוש דורש צדק חברתי

//

ארי ליבסקר

//

צילומים: עמית שעל

הגוש דורש צדק חברתי

ארי ליבסקר

צילומים: עמית שעל

ביבי, הצבענו לך. עכשיו תקשיב גם לנו

עוד ועוד תומכי ימין, כולל "ביביסטים" שרופים, מגיעים להפגנות בבלפור, כי "גם הקול שלנו צריך להישמע". הם מתארים את ההתפכחות והאכזבה, הסלידה משחיתות ומאינטרסים אישיים, הציפייה לקבל מענה כלכלי, ואווירה שנראית כמו רגע לפני מהפך 77'. עדויות מתוך השטח, שבוער מכל הכיוונים

"כשביבי קרא לנו 'שמאלנים', נעלבתי"

גיא מזרחי (54) מבת ים, בעל עסק לשמלות כלה

"כל

החיים שלי גדלתי על בגין. וזה המשיך לביבי, כמובן. אני ליכוד יותר מכל הביביסטים, בכל הבחירות האחרונות הצבעתי רק ביבי. האמנתי בפוליטיקה שלו, בביטחון שהוא הבטיח, כשהיה מגיע לו הלכתי איתו. אבל היום לא מגיע לו. ברגע האמת הבנתי מיהו. הוא יורק עלינו, גורר אותנו לעוני, משפיל אותנו. כשהגיע המשבר ביבי קרא לנו, לכל המובטלים שמפגינים נגדו, 'שמאלנים', ואותי זה מעליב שקוראים לי ככה. אני גם לא חייזר, אם כבר מי שחייזר זה הבן שלו, ליצן החצר. יש כאן עצמאים, אנשים שיש להם מחויבויות, צ'קים בחוץ, על איזה מניעים נסתרים הוא מדבר? מה הוא חושב, שאנשים משעמם להם בבית אז הם באים לפה במוצאי שבת? יש כאן אנשים שפגעו להם בפרנסה, מובטלים, הוא לא יכול לשבת שם ולא לעשות כלום, הוא לא המלך שלנו. יושב לו על הגג עם הבן שלו ואומר לו 'בוא תראה את החייזרים שם למטה מתענים, בוא תראה אותם צורחים' — מי הוא בכלל? אני רוצה לשכוח אותו. אני בחובות של 400 אלף שקל. אני לא נראה מסכן, כי יש לי כבוד עצמי, אבל מול ביבי אני אגיד את כל האמת בפרצוף: אתה גרמת לי להיות עני".

"אי אפשר לדבר על האכזבה מביבי רק בחדרי חדרים"

אמיר כספי (49) ממעלה אדומים, מהנדס

"אני

חושב שצריך שלטון הגון וישר, וכיום השלטון מסואב ומושחת. כשראיתי שההפגנות גדלות, שמגיעים יותר ויותר אנשים, החלטתי שאני רוצה גם להשמיע את קולי. אני איש ימין, אבל יש לי בעיה עם איך שביבי מנהל את המשבר ועם זה שאין ערכים, והגיע הזמן שגם אנשים כמוני, מהמגזר שלי, יבואו ויצעקו. אי אפשר כבר לסתום את הפה ולדבר בחדרי חדרים על כמה אנחנו מאוכזבים מביבי, צריכים לבוא ולצעוק את זה, אחרת זה ימשיך".

"הפרויקט שלי הוא לגרום לביבי לעזור לנו, או שלא יהיה ראש ממשלה"

מורל לוי (37) מתל אביב, בעלת עסק לאירועים עסקיים ושיווק אינטרנטי

"בחרתי

ביבי. אני באה מבית ימני ירושלמי, כל המשפחה שלי היתה ביביסטית, אבל היום כולם איתי. גם החברים שלי, כולם ימנים, מבינים שהבחירה שלהם לא היתה נכונה, מכמה סיבות. אנחנו בטחנו בביבי, האמנו לו, אבל בפעם הראשונה שיש משבר ושצריך לעזור ולפתור בעיות — כל מה שמעניין אותו זה טובתו האישית והישרדותו בממשלה. הוא הקים ממשלה מנופחת, וכשיש כבר ממשלה כזאת, מתברר שהם לא יודעים לדבר אחד עם השני. כל זה בזמן שיש מגפה. הכל קורס ונופל כמו קוביות דומינו. אנשים שחושבים שזה לא יגיע אליהם — זה עוד יגיע אליהם. זה יגיע להייטק, זה יגיע לנדל"ן. זה עניין של כמה שבועות. אני אישית כבר צברתי חובות של 200 אלף שקל מתחילת המשבר, כי חמישה חודשים אני לא עובדת.

"כשאני מסתובבת בהפגנות אני מרגישה שיש פה אנשים ששמאל וימין לא מעניינים אותם. יש כאן ימנים, אפילו יותר ימנים מביבי בהקשר המדיני. אבל אותם לא רוצים להבליט. כשהיתה המחאה בתל אביב הוא התעלם ממנה, ושם באו אנשים ואמרו: 'תפתרו לנו את המצב הכלכלי, לא מעניין אותנו ימין־שמאל, אנחנו רוצים להתפרנס'. אני עובדת כעצמאית מגיל 17. אני יודעת להניע מהלכים, יודעת לעבוד בפרויקטים לאורך זמן, והפרויקט שלי עכשיו בחיים זה לגרום לבן אדם הזה לעזור לנו. ואם זה לא יקרה, הפרויקט יהיה שהוא לא יהיה ראש ממשלה".

"אלה לא הפגנות שמאלניות, זה גל הדף של תסכול"

לירן יצחקי (50) מפתח תקווה, בעל חברה לפרסום ושיווק לסוחרים מקוונים

"אני

בדעותיי הפוליטיות איש ימין, אבל זה לא רלבנטי, כי 70 אלף עסקים עומדים להיסגר. כל התחזיות הפסימיות מתגשמות, ולא יכול להיות שבזמן שאנחנו קורסים בנימין נתניהו בוחר להתייחס להפגנות האלה כאילו הן שייכות רק לשמאל קיצוני, אנרכיסטים או חייזרים. זה מגוחך. הוא לא מתייחס להפגנות בתל אביב, בצ'רלס קלור, אז הבנו שחייבים להגיע לכאן".

ואלה לא הפגנות שמאלניות?

"ממש לא. מה שקורה כאן זה גל הדף. אני רואה פה הרבה צעירים שעבדו אצלנו כשכירים ואין להם עבודה, ועוד אנשים מתוסכלים. כמובן יש גם קיצוניים לפה ולשם, וזה טוב לנתניהו כי הוא לוקח את זה לכיוון הפוליטי ומנסה לזרוע מסך עשן. יש אנשי שמאל שרוצים להעיף את נתניהו בכל מחיר, ויש אנשים שפשוט רוצים שיעזרו להם, שנאבקים על העסקים שלהם. הוא לא מבין שאם הוא לא יתעשת, בקרוב זה יגיע לכולם. זה הולך למקומות חשוכים מאוד. היה צריך לטפל בזה מזמן, אנשים כבר גמרו את הרזרבות".

"כמזרחי הוליכו אותי שולל, כי מי זה ביבי? אשכנזי אתאיסט שרק יוצר שנאה"

רוני דרור (46) מתל אביב, עצמאי בתחום הטקסטיל

"הייתי

ליכודניק, ביביסט שרוף. זה הגיע מאבא. ברגע שאבא ליכודניק — זה נשאר גם לילדים. זה בא מהמקום שאנחנו מזרחים ומתחושת הקיפוח. בצבא שירתי שלוש שנים ביחידה קרבית, הייתי גם מפקד. כשהשתחררתי היו ההפגנות נגד רבין, ואז לא היה אדם אחד בשמאל שלא שנאתי שנאת מוות, רציתי שימותו. אפילו את השכנים שלי שנאתי כי הם לא היו ביביסטים, קראתי להם 'שמאלנים בוגדים'.

"אבל כעצמאי הפרוצדורות של המדינה לא נתנו לי להרוויח. הבנתי שפשוט המדינה לא סופרת אותי. נפתחו לי העיניים, ואז גם ראיתי את הפילוג ואת ההסתה. הבנתי שאת הכל הוא עושה עבור עצמו ולא עבור הליכוד או עם ישראל. הבנתי שכמזרחי הוליכו אותי שולל, כי מי זה ביבי? הוא אשכנזי אתאיסט, אבא שלו בן ציון היה אתאיסט. אני כמזרחי אוהב את הדת וגם אוהב את עם ישראל, ולו לא אכפת מהדת, רק ליצור קיטוב ושנאה בין אשכנזים למזרחים. הוא יצר מצב שבו המזרחים שהוא העלה לשלטון דופקים את המזרחים האחרים, אבל מאשימים בכך את האשכנזים. בקיצור, עובדים עלינו כל הזמן. הוא בכוונה רוצה להכניס אותנו לכאוס. אתה תראה שעוד שבוע־שבועיים המצב רק יחמיר, לאט־לאט בנייני משרדים יתרוקנו, וגם הרחובות. אולי אז אנשים יתעוררו ויבינו במי מדובר".

"אחרי שביבי ילך, שלטון הימין יתחזק"

צחי (35) מירושלים, עובד במחלקת מחקר של גוף פיננסי

"אני

מצביע בנט, ואם יהיו שוב בחירות אני אשקול לא להצביע לו אם הוא ילך עם ביבי. הוא מושחת, והוא גרוע בלנהל את המדינה. הוא איבד את הבלמים, לא אכפת לו להחריב את המדינה רק כדי להישאר בשלטון, מחלק שוחד לציבורים שונים, כל מיני כספים. ואני אומר את זה כמי שעובד בתחום הפיננסי".

אתה לא חושש שאם נתניהו ילך הימין יאבד את השלטון?

"הימין מספיק חזק, יותר חזק ללא ביבי. לימין קשה להתחבר למאבקים של השמאל, וביבי שכנע את הימין שניסיון להחליף אותו הוא מזימה להפיל את הימין. אבל אני חושב שאחרי שביבי ילך שלטון הימין יתחזק".

"הקורונה האירה את עיניי: ביבי מעדיף את עצמו ולא את טובת המדינה"

ישי שפריר (30) מירושלים, סטודנט בפקולטה לחקלאות

"אני

ימני, אבל הקורונה האירה את עיניי והבנתי שביבי מעדיף את עצמו ולא את טובת המדינה. תאוות השלטון והריכוזיות, ההתעלמות מרעיונות, מדברים טובים למשל שנפתלי בנט עשה — הכל רק בגלל אגו. לכן באתי הנה, שישמעו גם את הקול שלי. אני לא מסכים עם הרבה מהשלטים, אבל גם קול של ימנים שאוהבים את המדינה ולא את טובתו של ביבי צריך להישמע. אם ביבי ייעלם הימין ימשיך לשלוט במדינה, זה ברור. זה יכול להיות מישהו מהליכוד או בנט".

למה לא רואים יותר אנשי ימין בהפגנות?

"כי הרבה שלטים שרואים כאן גורמים לימנים להרגיש לא בנוח. גם אני, זו הפעם הראשונה שאני כאן".

"זה מזכיר לי את המצב לפני מהפך 77'"

יחזקאל תופיק (67) מירושלים, פנסיונר

"סבא

שלי, עוד לפני קום המדינה, כשהוא בא מעיראק, היה רוויזיוניסט. אבא שלי איבד מקום עבודה כי היה ליכודניק. הוא היום בן 90, ועדיין מאמין שביבי לא נוכל. אבל אני באתי לכאן כי אני חושב שהוא צריך ללכת. הבן אדם מושחת. אני איש ימין בכל מהותי, אני מהדור של 77', של המהפך. זה נורא מזכיר לי את המצב היום — אז היה מצב של שערוריות בזו אחר זו, וגם עכשיו יש עוד מאותו דבר ואפילו יותר. הבית הפוליטי שלי עכשיו הוא בנט, לפחות הוא ישר. אני רק מצטער שהוא מתחבר לביבי, עם זה קשה לי מאוד, כי אני רואה את השחיתות, רואה את הציניות".

"הצבעתי ביבי, ויש פה מובטלים שהצביעו מרצ, מובטלים ערבים, וכולנו יחד"

שירה דנסקר (27) מירושלים, מאפרת

"התחנכתי

"כדתייה לאומית, למדתי באולפנה. ההפגנה היחידה שהייתי בה בחיים שלי היתה נגד פינוי גוש קטיף. הצבעתי לביבי בבחירות האחרונות. אבל עכשיו התחום המקצועי שלי מושבת, והמצב הכלכלי שלי מחריד ומתסכל. אין לי פרנסה ואני צריכה לשלם שכר דירה. עם התסכול הזה אני מתחברת לאנשים במצב דומה. יש פה מובטלים שהצביעו מרצ, יש פה מובטלים ערבים, וכולנו יחד. כל מיני אנשים מגיעים לפה והופכים לחלק מהמחאה. אני לא מזדהה עם אנשים שרק רוצים להוריד את ביבי, אני חושבת שהמהות של המחאה היא שיעזרו לנו, שיקלו על מעמד הביניים שרוצה להתפרנס".

אם יהיו בקרוב שוב בחירות, שוב תצביעי לליכוד?

"אני לא בטוחה, נראה מה יהיה ואיך יתפתחו הדברים. בינתיים אני חושבת יותר על איך אצליח לקנות אוכל בסופר".