בעיטה במוח

//

אוריאל דסקל

למה האכפתיות של פפ גווארדיולה חשובה לא פחות מהתובענות שלו?

גווארדיולה עם קווין דה בריינה, חלוץ מנצ'סטר סיטי. מאמן שדורש ריכוז טוטאלי ומעניק חיבה גלויה. צילום: אימג'בנק/Gettyimages

בעיטה במוח

אוריאל דסקל

*

שחקנים מעידים שקשה לשחק תחת פפ גווארדיולה, מאמן מנצ'סטר סיטי. יוזואה קימיך מבאיירן מינכן אמר פעם שלעתים היה יוצא מאימון עם כאב ראש בגלל ההוראות הטקטיות של פפ. מארק בארטה, לשעבר שחקן של פפ בברצלונה, סיפר: "כל יום, כל אימון, כל חימום, במהלך הרונדו, הוא ממש יושב לך על הראש. הוא לא רוצה להשאיר שום פרט למזל. אתה 100% מפוקס בכל רגע. ואתה רואה שאם הוא מסביר משהו, זה מה שיקרה. הוא ממש בעל חזון. זה גורם לכל שחקן להשתפר".

פפ דורש 100% ריכוז לא רק משחקניו. הוא עצמו בקושי לוקח חופשות, ועובד שעות על גבי שעות בהכנות למשחקים ולאימונים. בעונתו השלישית במינכן, הוא בילה 12 ימים בניתוח של עשרה משחקים של בנפיקה לפני משחק מול הקבוצה הפורטוגלית. הוא ישב במשרדו שעות כה רבות עד שסבל מגב תפוס ובקושי הצליח ללכת.

בעיקרון, סרטוני ההכנה הטקטית של פפ קצרים מאוד: מקסימום 20 דקות. הסרטונים כוללים פרטים קטנים, כמו איך הבלם אוהב לקבל את הכדור, ואיך המגן מוסר אחורה או קדימה. "כל פרט קטן יכול לשנות את התוכנית הטקטית, הוא מרוכז בפרטים קטנים שרבים מאיתנו לא יראו לעולם", מסביר בארטה, שגילה כי שחקניו של פפ צופים בווידיאו כהכנה למשחק כמעט מדי יום. "מעט אינפורמציה כל יום".

שחקנים רבים אומרים שאחרי שנים עם גווארדיולה הם יודעים בדיוק למה לצפות על המגרש ומתי זה יקרה. לכן השחקנים פשוט סומכים עליו. דני אלבס סיכם זאת באופן הטוב ביותר: "אם פפ יגיד לי לקפוץ מהיציע בקאמפ נואו, אקפוץ, כי אחשוב שיש לכך סיבה טובה".

ואולם, בעקבות העונה שעברה, שהיתה גרועה בסטנדרטים הגבוהים של פפ, ולנוכח תחילת העונה הנוכחית שהיתה מגומגמת — החלו להופיע סימני שאלה סביב סגנון הניהול והמשחק של המאמן הקטלאני. האם הוא אינטנסיבי מדי, מתודי מדי, קשה מדי לשחקנים? האם פפ שרף את עצמו? תחילת העונה היתה הגרועה ביותר בקריירה שלו — ואולם אנחנו במרץ, וסיטי שוב נראית כמו הקבוצה הכי טובה ומגובשת בכדורגל האנגלי. איך זה קרה פתאום?

זה קשור הרבה ליכולות הטקטיות של פפ, אבל לא פחות מכך, גם ליכולות האנושיות שלו. "גווארדיולה הוא אדם אמפתי שמאוד מתעניין באנשים שעובדים איתו, ומוכן להתפשר ולהתאים את עצמו", הסביר הביוגרף שלו, מרטין פרנאו. "הוא מהיר מאוד בלזהות מה אחרים מרגישים ופועל לפי זה".

כך, למשל, פפ לעתים יסתובב ברחבי המועדון כשהוא נראה שקוע לחלוטין במחשבה על כדורגל, ואז תתפרץ ממנו מחוות חיבה כלפי מישהו — חיבוק אוהב או מחמאה מפתיעה. פפ אוהב להחמיא לשחקניו, לעתים בהגזמה. "פיל פודן הוא השחקן המוכשר ביותר שראיתי", אמר על הילד המוכשר מי שהיה המאמן של ליאו מסי; אולכסנדר זינצ'נקו הוא "אחד השחקנים החכמים בעולם"; פרננדיניו הוא "נפלא"; ואפילו סקוט קארסון, השוער השלישי, הוא "כמו קפטן נוסף, הוא כל כך חשוב".

גם כשהוא נראה שקוע במחשבה על כדורגל, פפ משחרר שלל מחוות חיבה כלפי שחקניו: חיבוק, מחמאה או בדיקת "איך המרגש". "תמיד חשתי שהוא רוצה את הטוב ביותר עבורי", סיפר ג'פרן סוארס

למחמאות הללו יש תפקיד חשוב באיך שסיטי נראית ואיך שפפ מנהל. זה אולי נשמע פשטני, אבל אנשים מקבלים אנרגיות ומרגישים טוב כשהבוסים מחמיאים להם. פרופ' מורין אמברוז, פסיכולוגית ארגונית החוקרת אתיקה עסקית באוניברסיטת סנטרל פלורידה, בילתה 15 שנה במחקר של האספקטים השליליים בשוק העבודה האמריקאי ובדקה כיצד מחמאות ופידבקים חיוביים משפיעים על העובדים. במחקר, שהתפרסם ב־Journal Of Management, היא מגלה שמעבידים שמראים הערכה והכרת תודה על בסיס קבוע הופכים את עובדיהם ליותר אנרגטיים, אופטימיים ומסופקים יותר בעבודתם — ללא קשר לשכר. עוד דבר שנראה מובן מאליו, אבל מעבידים (ובכללם מאמנים) לא עושים אותו מספיק, זה לברר איך מישהו מרגיש ולתקף את הרגש הזה. לפי מחקר של ד"ר ג'ניפר צ'יבנס, פסיכולוגית מאוניברסיטת אוהיו סטייט, משפטים כמו "אני מבין איך אתה מרגיש" מצמצמים את התחושות הרעות של אנשים ומשפרים את מצב רוחם.

ובאמת, פפ מנהל עם שחקניו "מדיניות דלת פתוחה" של 24 שעות ביממה. הם יכולים לדבר איתו בכל עת שירצו, ובדרך כלל הוא עצמו יוזם את השיחה. "הוא תמיד יחבק אותך וישאל מה קורה", סיפר יאן קירשוף, ששיחק בבאיירן של פפ. ג'פרן סוארס, ששיחק אצלו בברצלונה B, אמר: "תמיד הרגשתי שהוא רוצה את הטוב ביותר עבורי".

כדורגל הוא תעשייה, והעובדים שלה הם שחקנים שלא פעם מרגישים כמו נכסים עם תגי מחיר בשווי עשרות מיליוני יורו. המאמן נתפס כמנהיג טקטי ששולח את חייליו לקרב למען מועדון כדורגל — מוסד כלכלי וכמעט דתי עבור מאות אלפי אוהדים. באווירה כזו, לא קשה לשכוח שהעובדים והנכסים העיקריים של מועדון הם אנשים צעירים שלפעמים זקוקים למחמאה, לחיבוק או לשאלת "איך המרגש?". זה לא פחות חשוב מלתת את האנקדוטה הטקטית המושלמת רגע לפני היציאה לקרב.