להרוויח בכל מקרה

להרוויח בכל מקרה

בספטמבר ייערכו
בחירות בגרמניה:
אלו סקטורים עשויים להרוויח מניצחונה של הקנצלרית המכהנת אנגלה מרקל ואלו מהפסדה?

והיכן הזדמנויות ההשקעה

והיכן הזדמנויות ההשקעה

הכירו את גרמניה
בעידן
מרקל

מה תהיה המדיניות הכלכלית אם תנצח?

"כיוון שמדובר על מערכת הבחירות הקשה ביותר שהיתה למרקל מאז עלתה לשלטון, עולה השאלה כיצד היא עצמה תגיב לניצחון, והתשובה תלויה לא מעט באופייה", כך מסביר אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות פסגות. "אפשרות אחת היא שמנהיגת גרמניה תהיה שיכורת ניצחון ותנקוט גישה של עמידה על הרגליים האחוריות והתעקשות על המשך המדיניות שהנהיגה בשנים האחרונות. אפשרות זו נתמכת גם בתוצאות מערכות הבחירות האחרונות באירופה (הולנד, צרפת, בריטניה), שכן אלו הראו שהאיום במהפך כולל בסביבה הפוליטית האירופית אינו חמור כפי שהיה נדמה לפני שנה. מצד אחר, אם תנצל מרקל את האמון שנתנו בה הבוחרים לקרב בין העמדות השונות שיש כיום באירופה, הרי שהיא עשויה להראות מידה מסוימת של גמישות בכל הנוגע למדיניות הפיסקאלית, להגירה ולשינויים רגולטוריים, שיאפשרו למדינות החלשות יותר באירופה ליישם מהלכים תומכי צמיחה, גם אם הם באים על חשבון משלם המיסים הגרמני".

סקטורים שעשויים להוות הזדמנות השקעה:

המיד-קאפ

האג'נדה של מרקל היא פרו עסקית ובעיקר פרו עסקים קטנים ובינוניים. לכן אם היא תנצח סביר להניח שמדדי המיד-קאפ (חברות בינוניות וקטנות) יכו את המדדים המרכזיים.

המערכת הפיננסית

סיום מוקדם של ההרחבה הכמותית עתיד להוביל לעליית תשואות בשוק האג"ח האירופי, מה שיטיב עם המערכת הפיננסית (אך יקשה על שוק הנדל"ן).

הלבשה והנעלה, פנאי והארחה

ניצחון של מרקל יוביל להקשחה נוספת של עמדת הבונדסטאג אל מול ה-ECB והמדיניות האולטרה-מרחיבה שלו. סיום מוקדם יותר של ההרחבה הכמותית יביא להתחזקות של היורו, מה שיטיב עם סקטורים שמוטים לביקוש המקומי כמו הלבשה והנעלה, פנאי והארחה.

מה תהיה המדיניות הכלכלית אם תפסיד?

"אם שולץ יהיה הקנצלר הבא של גרמניה אנו עתידים לראות שינויים הן באופן שבו גרמניה מנהלת את המדיניות הכלכלית בגוש היורו והן באופן שבו היא מתנהלת אל מול שאר העולם, בדגש על סין וארה"ב", כך מסביר אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות פסגות. "שולץ יתמוך בהתרת הרסן הפיסקאלי ויאפשר למדינות הגוש להתחיל בתוכניות תמרוץ כמו השקעות בתשתית או הפחתות מיסים. מהלך כזה, שעומד בקנה אחד גם עם המדיניות של נשיא ארה"ב טראמפ, יתמוך בכלכלה ויאפשר לאירופאים להישאר בתמונה הגלובלית.

מנגד, בהיותו נציג השמאל, שולץ עשוי לקדם רעיונות בעלי אופי פרוטקציוניסטי כדי לשמור על עמדתה של אירופה בכלל וגרמניה בפרט אל מול השלכות הגלובליזציה. נקודה זו תהיה בעלת משקל אם טראמפ יפעיל גם הוא צעדים פרוטקציוניסטיים לתמיכה בתעשייה האמריקאית. שילוב של מדיניות פרוטקציוניסטית הן מכיוון ארה"ב והן מכיוון אירופה עלול להוביל למלחמת סחר עולמית ולפגוע בסופו של דבר בצמיחה הגלובלית".

סקטורים שעשויים להוות הזדמנות השקעה:

רכב ותעופה

העמקת האינטגרציה והמשך ההרחבה הכמותית עשויים להוביל להיחלשות של היורו ולתמיכה בסקטורים שמוטים לביקושים חיצוניים כמו הרכב והתעופה.

הבנקים במדינות הפריפריה

הבנקים במדינות הפריפריה ובעיקר באיטליה ייהנו מחילוץ אירופאי בתנאים נוחים.

 

מדדי מדינות הפריפריה

ניצחון של שולץ משמעו העמקה של האינטגרציה באירופה ומתן הקלות למדינות הפריפריה בכל הנוגע לדרישות מהן. לכן ניצחונו יתמוך קודם כל במדדי מדינות הפריפריה, שיכו את המדדים במדינות הליבה.

 

גרמניה תחת מרקל: מדיניות כלכלית משגשגת
אל מול ביקורת על הנהגת אירופה

מי שינהיג את גרמניה ינהיג בסופו של דבר את אירופה כולה. על כן, לבחירות הקרובות בגרמניה, שייערכו ב-27 בספטמבר, עשויות להיות השלכות מרחיקות לכת על פניה כלכלת גוש היורו ועל מצבה בשנים הבאות.

הבחירות בגרמניה יעסקו בשאלה אם הגיע הזמן להחליף את הקנצלרית המכהנת אנגלה מרקל. מרטין שולץ, מנהיג מפלגת הסוציאל-דמוקרטים והמתמודד המרכזי מול מרקל, מכוון את חציו בעיקר לדרך שבה הנהיגה מרקל את אירופה.

עם עובדות קשה להתווכח: תחת מרקל הכלכלה הגרמנית פרחה והציגה צמיחה גבוהה ביחס לאירופה, במקביל לירידה בשיעור האבטלה.

מצד אחר, כמנהיגת גוש היורו ההישגים של מרקל שנויים במחלוקת. ראשית, ההתנגדות של גרמניה למהלכים לא קונבנציונליים של ה-ECB הביאה לעיכוב מיותר בהנהגת מדיניות הריבית האפסית וההרחבה הכמותית, עיכוב שהוביל במידה מסוימת למשבר החובות של 2011. שנית, מאז המשבר הזה, גרמניה ממשיכה להתעקש על מדיניות פיסקאלית מרסנת כדי להקטין את נטל החוב, מדיניות שמהווה רוח חזיתית לצמיחה.

אפשר לתת למרקל קרדיט על כך שהיא מהווה דוגמה ולא מתירה את הרסן גם במדינתה אף שממשלת גרמניה נהנית מעודף תקציבי, אבל אין ספק שהקולות הקוראים להתנהלות אחרת הלכו והצטברו בשנים האחרונות.

שיעור הצמיחה בגרמניה
(במונחים שנתיים). צמיחה יציבה

2.4%

שיעור האבטלה בגרמניה.
נמצא בשפל היסטורי

3.9%

העודף בחשבון השוטף של גרמניה.
מהגבוהים בעולם

8.7%

מהתוצר

מובהר כי אין באמור בכתבה משום המלצה, או חוות דעת בקשר לרכישה ו/או מכירה
ו/או שיווק של ניירות ערך מכל מין וסוג שהוא, ו/או ביצוע פעולות השקעה אחרות, והוא אינו מהווה בשום אופן תחליף לייעוץ השקעות על ידי מי שמורשה לעסוק בכך, בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

*

כתבו לנו בתגובות או ברשתות החברתיות,
כיצד יגיבו השווקים לבחירות המתקרבות בגרמניה.
חלק מהתגובות ישולבו במדור "חוכמת ההמונים" של "מגזין כלכליסט"

info@calcalist.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"כלכליסט"

www.calcalist.co.il

כתיבה ועריכה: אתי אפללו

עיצוב: נעם תמרי