מוסף כלכליסט - 2017: הגירסה הפסימית

אי סדר עולמי

ואז קוריאה שיגרה טיל

ניצן הורוביץ

 

חזרו לפרוייקט

הכותב הוא פרשן לעניינים בינלאומיים, ח"כ לשעבר וחבר ועדת חוץ וביטחון לשעבר

ארדואן. "עכשיו יש הזדמנות להחזיר את מוסול וכירכוכ מעיראק לחיק המולדת הטורקית"

 

חזרו לפרוייקט

פוטין בולע את המדינות הבלטיות, ארדואן ואסד מחסלים את כורדיסטן

וסין מתחילה מסע כיבוש. ב־2017 החל עידן הפוסט־או"ם

 

מאי

המשבר הבלטי

בנאום תקיף בכיכר האדומה, בטקס יום הניצחון על הנאצים, מכריז הנשיא ולדימיר פוטין על כוונתו לשים קץ לפגיעה המתמשכת בתושבים הרוסים במדינות הבלטיות: אסטוניה, לטביה וליטא. "הבלגנו על ההצטרפות המתגרה שלהן לנאט"ו, אך על רדיפת אחינו הרוסים שחיים שם מאז ומתמיד ונהפכו לאזרחים סוג ב' — לא נבליג עוד".

למחרת חוצה טור שריון רוסי את גבול אסטוניה באזור נארווה, כ־140 ק"מ ממערב לסנט־פטרסבורג. שיחות הטלפון הבהולות של מזכ"ל נאט"ו לבית הלבן נותרות ללא מענה. ברית נאט"ו משותקת מאז הפסיקה ארצות הברית את תמיכתה בה בעקבות הכרזת הנשיא דונלד טראמפ כי אינו מתכוון לממן יותר את ההגנה על אירופה העשירה. "היא יכולה וצריכה לשלם על זה בעצמה", חזר מילה במילה על הצהרותיו מקמפיין הבחירות.

המדינות הבלטיות מקימות פיקוד צבאי משותף. פולין מכריזה על גיוס כללי ופונה לעזרת בריטניה, צרפת וגרמניה. אבל בלונדון של אחרי הברקזיט מפנים את הגב, ונשיא צרפת, שנבחר זה עתה, מתואם עם פוטין. נותרה רק קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, שמתמודדת עם התחזקות הימין הקיצוני במדינתה על רקע משבר הפליטים והתקפות הטרור. בנאום דרמטי בבונדסטאג היא מכריזה: "71 שנה לאחר שניגף משטר הרשע הנאצי, שוב נדרשים הגרמנים לאחוז בנשק. אך הפעם לא כדי לרמוס את החירות, אלא כדי להגן עליה".

טראמפ מזהיר את גרמניה כי לא תקבל סיוע אמריקאי. חיילים גרמנים חוצים את הגבול הפולני בדרכם מזרחה. הפעם, המוני פולנים מקבלים אותם בפרחים. פוטין מזהיר כי אם יעבור אפילו חייל גרמני אחד את גבול ברית המועצות לשעבר, הוא יגיב בכל האמצעים. "כשהם פלשו ב־1940, לא היה לנו נשק שהיה יכול למחות את גרמניה מעל פני האדמה. עכשיו יש לנו".

 

 

אוגוסט

הקרב על כורדיסטן

לאחר ניצחון אסד על האופוזיציה הסורית, ונפילת חאלב ואידליב, פותחים כוחות המשטר בהתקפה על האזורים הכורדיים בסוריה בסיוע רוסיה, איראן וחיזבאללה. במקביל מנצל נשיא טורקיה רג'פ ארדואן את שעת הכושר, ותוקף מצפון את אזורי המורדים הכורדים בשטח מדינתו, אבל הפעם הוא לא נעצר שם וממשיך גם לכורדיסטן העיראקית. "מעולם לא ויתרנו על מוסול וכירכוכ, שנקרעו מטורקיה שלא כדין", הוא מכריז, "עכשיו ההזדמנות הגדולה להחזיר אותן אל חיק המולדת".

הבסיס האמריקאי באינצ'ירליק משמש נקודת מוצא לגיחות ההפצצה של חיל האוויר הטורקי, לאחר שארצות הברית עזבה אותו כחלק ממדיניות החוץ החדשה של טראמפ. ארדואן פועל בתיאום מלא עם פוטין ועם איראן, שגם היא מעוניינת בחיסול הישות הכורדית. בתמורה לתמיכה הרוסית, מקבלות חברות אנרגיה רוסיות גישה לשדות הנפט העשירים של כורדיסטן.

תחנוניו של נשיא כורדיסטן מסעוד ברזאני לסיוע אמריקאי מושבים ריקם. גם ישראל דוחה בנימוס את בקשותיו. כוחות הפשמרגה הכורדיים לוחמים בחירוף נפש, אך ניגפים לפני הצבא הטורקי הגדול. מאות אלפי פליטים כורדים נסים דרומה.

 

 

אוקטובר

מלחמת האיים הסינית

בערב החג הלאומי של סין מכריז נשיא סין שי ג'ינפינג על החלת הריבונות הסינית באיי ספרטלי (Spratly), ארכיפלג שכולל מאות איונים זעירים בים סין הדרומי, החולשים על אזור ימי של יותר מ־400 אלף קמ"ר, עשיר מאוד בדגה ובמרבצי נפט וגז. במשך שנים רבות מהווים איי ספרטלי שטח מריבה בין לא פחות משש מדינות: סין, הפיליפינים, מלזיה, וייטנאם, טייוואן וסולטנות ברוניי.

"לאחר סדרת פרובוקציות חצופות מצד הפיליפינים והתנכלות לדיג וסחר של הצי הסיני והתושבים, החליטה הרפובליקה העממית של סין לממש את זכותה הטבעית וההיסטורית על האיים, שמאז ומתמיד היו חלק אינטגרלי מסין ויקרים ללבו של כל סיני", מצהיר הנשיא שי.

מועצת הביטחון של האו"ם, שכבר חודשים רבים מתקשה לקבל החלטות בגלל בוז מופגן של ארצות הברית ורוסיה, כלל לא מתכנסת לדון במשבר. סין מבהירה שתטיל וטו אוטומטי על כל החלטה. נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה פונה לטראמפ ומבקש את התערבותו. טראמפ קופץ על המציאה. מאז השבעתו לנשיא הוא מחריף את הטון כלפי בייג'ין, לאחר שהאשים אותה במהלך קמפיין הבחירות בהונאות סחר וגניבת ציוד צבאי. הוא מציב לסין אולטימטום: פינוי האיים או סנקציות על היצוא הסיני לארצות הברית. הבורסה בוול סטריט מגיבה בצניחות דרמטיות.

סין מצפצפת ומחליטה לקדם אוניות מלחמה לעבר האיים. בתגובה משגר הצי האמריקאי מטח אזהרה לעבר ספינות סיניות. מטוסי קרב סיניים חגים מעל טייוואן, ומסמנים את היעד הבא. יפן מעלה כוננות צבאית ומכריזה על גיוס המוני בפעם הראשונה מאז מלחמת העולם. צפון קוריאה לא נשארת חייבת. היא משגרת טיל לעבר יפן ופורצת את הגבול עם דרום קוריאה: “העם הקוריאני הגדול מתאחד סוף סוף כדי למחוץ את הנחש היפני בטרם יכיש את ארצנו פעם נוספת”.

 

weekend@calcalist.co.il

 

© כל הזכויות שמורות ל"כלכליסט"

 

www.calcalist.co.il

 

עורך הפרויקט: דודו מצויינים

 

גולן פרידנפלד, סופי שולמן, אורי פסובסקי, ליאור גוטמן, מאיר אורבך,
רן אברמסון, עומר כביר, מיקי פלד, אור סיגולי ומורן לונדון

עורך אחראי: אמיר זיו

 

עיצוב: נעם תמרי

צילומים: עמית שעל, אלכס קולומויסקי, שאול גולן, צביקה טישלר, אלעד גרשגורן, נובל אנרג'י, אוראל כהן, גיל נחושתן, טל שחר,
עומר מסינגר, אי.פי, אי.פי.אי, אי.אף.פי, אימג'בנק/Gettyimages,

Shutterstock/א.ס.א.פ קריאייטיב