עידן מארש

יוזם פרויקט "נגיש לי" להעלאת המודעות לנגישות לבעלי מוגבלויות

בן 16, תלמיד כיתה י' מראשון לציון. שחיין ודובר באילן. "נגיש לי" הוא פרויקט שדוחף לאכיפת חוקי הנגישות ולהנגשה של מקומות ציבוריים

שותפים ותורמים: מארש מפעיל את הפרויקט בעצמו עם סיוע מהוריו

ל"ו צעירים

הילד שיגרום לנכים להגיע אפילו לירח

זה הקטן – גדול

"אני על כיסא גלגלים כי אני לוקה בשיתוק מוחין; יש לי חולשה בגפיים התחתונות ויד אחת שעובדת פחות טוב", מספר עידן מארש מראשון לציון, רק בן 16. "אני לומד בכיתה י' בבית ספר רגיל ובכיתה רגילה. בתי ספר, כמוסדות ציבוריים, צריכים להיות נגישים לנכים בין שלומדים בהם בעלי מוגבלויות ובין שלא — אבל עוד הרבה לפניהם חשובים לי מקומות כמו מסעדות, בתי קולנוע, קניונים ועסקים פרטיים. לצערי, ברוב המקרים בעלי העסקים  האלה לא רוצים להשקיע כסף בלהנגיש את העסק שלהם".

"באוקטובר 2016 עלה לי הרעיון ללכת למקומות ציבוריים שונים ולצלם את קשיי הנגישות. העליתי את הסרטונים לרשת וזה הגיע למקומות רבים. כל זה קרה מתוך דאגה וניסיון לשנות את מה שקורה בישראל: יש פה חוסר מודעות לנושא הנגישות, אפילו ניסיון להדיר את הנושא מסדר היום הציבורי. הרגשתי שאני חייב לעשות מעשה".

 

באוקטובר האחרון ארגן מארש אירוע גדול בעיר מגוריו ראשון לציון, שבו רתם אנשים שונים לישיבה בכיסא גלגלים שאיתו נסעו לאורך מדרחוב בעיר. בין המשתתפים היה גם ממלא מקום ראש העיר. "יש לנו שלוש מטרות", מסביר מארש. "הראשונה היא לעורר מודעות, השנייה היא לאכוף את החוק בנושא, והשלישית, שהיא קצת רחוקה, היא להנגיש מקומות. זה מפעל חיי. אשקיע כמה כוחות שצריך כדי להעניק לבעלי מוגבלויות חיים טובים יותר.

"החלום הגדול שלי הוא להיות ראש הממשלה הנכה הראשון של ישראל. תראו שגם אגשים אותו"לאחרונה נרתם מארש גם למאבק הנכים. "המטרה שלנו, להגיע לקצבה של 5,300 שקל לחודש, לא הושגה. ההסכם שנחתם הוא פריצת דרך גדולה, אבל הממשלה מורחת אותנו ולא מביאה את העניין לחקיקה: הדיונים מתבטלים או נדחים, מה שמראה שזה בלוף. יותר מזה: בתחילת פברואר דווח בחדשות שבעקבות הגדלת הקצבאות ב־300 שקלים, יוגדל גם שכר הטרחה שעורכי דין גובים על ייצוג נכים מול הביטוח הלאומי. לא יהיה דבר כזה, לא יכול להיות שהם ירשו לעצמם לקחת את הכסף הזה. בגלל שהממשלה לא עומדת בהתחייבויות, חזרנו לכביש. המאבק רחוק מסיום".

לצד פעילותו בנושא ההנגשה, מארש הוא גם שחיין. "הגעתי למרכז הספורט לנכים ברמת גן בגיל 3 והתאהבתי בספורט הזה", הוא מספר. ואם כל זה לא מספיק, הוא גם משמש כדובר של ארגון איל"ן, שבשירותו יצא למסעות התרמה בארה"ב ונאם בפני תורמים ומוסדות חינוך. "החלום הגדול שלי הוא להיות ראש הממשלה הנכה הראשון של ישראל", הוא מצהיר. "תראו שגם אגשים אותו".

רעות ברנע

צילום: אוראל כהן

 

info@calcalist.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"כלכליסט"

www.calcalist.co.il

עורכת המגזין: אתי אפללו

סגן עורכת: ליעד ליבנה

עורך אחראי: אמיר זיו

מעצב אחראי: אבנר הברפלד

עיצוב הגירסה הדיגיטלית: נעם תמרי, קטיה וילסקר