יאיר "יאיא" פינק

בן 33, יוזם "לובי 99" הפועל למען הציבור הרחב בכנסת

לינור דויטש

בת 35, הלוביסטית הראשונה (מתוך שלושה) של המיזם

שותפים ותורמים: קמפיין מימון המונים בהדסטארט ו־2,600 תומכים קבועים. תקציבו השנתי של המיזם הוא 1.1 מיליון שקל

ל"ו צעירים

הלוביסטים שפועלים עבור הרוב הדומם

שליחי ציבור

בנובמבר 2015 הוגשה תלונה לא שגרתית בכנסת, של חברת לובי אחת כנגד אחרת. הטריגר: תמונה שצולמה על ידי הלוביסטית לינור דויטש, שבה נראים ראשי כיל מלווים בלוביסטית מטעמם כשהם יוצאים מחדרו של חבר ועדת ששינסקי 2. התמונה פורסמה בעיתונות, ושימשה כעדות למכבש הלחצים שמפעילים בעלי ההון על מקבלי ההחלטות, וגם כהצהרת כוונות של "לובי 99", הלובי החברתי הראשון, שבא לקלקל את הכיף לכל מי שהתרגל לכך שכסף מקנה לו מהלכים בכנסת.

לימים, ששינסקי 2 תיזכר על ידי יאיר "יאיא" פינק (33) ולינור דויטש (35) כהישג המשמעותי הראשון של הלובי, כשלאחר עבודת שכנוע מסיבית של חברי הוועדה, הוחלט כי הפקת משאבי טבע לא תזכה עוד בהטבות מס, למגינת לבה של כיל. בשנתיים שחלפו מאז נוספו לפינק ולדויטש עוד כמה וכמה עיטורים על הדש, בהם הרחבה לחוק הלוביסטים, הגברת השקיפות בכנסת וכמה סעיפים שונים ברפורמה בבנקאות.

 

 

פינק, לשעבר ראש המטה של שלי יחימוביץ', הגה את "לובי 99" לפני כמעט שלוש שנים כקונטרה ל־215 הלוביסטים המייצגים את בעלי ההון בכנסת. "נפל לי האסימון והבנתי שאני רוצה לקחת את הכלים שלהם ולהשתמש בהם לטובת הציבור הרחב, שמפסיד בכל קרב כלכלי־חברתי", הוא אומר. לאחר שגייס לצדו יועצים שונים, בהם רביב דרוקר, עמית סגל ופרופ' ירון זליכה, הקים פינק פרויקט מימון המונים בהדסטארט, שהבטיח לקדם את האינטרסים של הציבור הרחב בסוגיות כלכליות־חברתיות באמצעות לוביסט חברתי שייצג אותו בכנסת. הפרויקט גייס 136 אלף שקל — פי שניים מהיעד המקורי — והמיזם יצא לדרך, תחילה כפיילוט עם לוביסטית אחת (דויטש), ובהמשך כמיזם מימון ההמונים הגדול בישראל, שבו חברים כיום 2,600 תומכים קבועים, שאחראים בלעדית על התקציב שלו — 93 אלף שקל בחודש ו־1.1 מיליון שקל בשנה. התקציב מאפשר העסקה של שלוש לוביסטיות, כשהרביעי/ת בדרך. בנוסף, עומדים לרשות המיזם 30 סטודנטים מתמחים מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל־אביב ומהקליניקה למשפט במרכז הבינתחומי.

"אנחנו מקבלים בכל יום, כמה פעמים ביום, סמסים מחברי כנסת ‘על הנושא הזה יש לכם נייר עמדה?’. נחמץ לי הלב על כל נושא שאנחנו לא יכולים לעסוק בו"לעת עתה, פינק ודויטש אינם מתיימרים להחליף את חברי הכנסת או להיכנס לפוליטיקה דרך הדלת הראשית. "אני חושבת שיש הרבה מאוד ח"כים מצוינים בכנסת, שרוצים לעשות את העבודה שלהם, ושהמערכת לא מאפשרת להם לעשות אותה כמו שצריך", אומרת דויטש. "אין מספיק ח"כים מכהנים בעבודה הפרלמנטרית היומיומית, ונוצר מצב שח"כ יכול להיות חבר בו זמנית בשש ועדות. אין שום סיכוי שהוא יוכל לעשות עבודה מהותית בכל אחת מהן.

"גם אם הוא יחליט להתמקד רק בוועדה אחת, הם פשוט דוחפים עשרה נושאים ביום, ובמקרה הטוב אתה מקבל את הנוסח ערב לפני ובמקרה הפחות טוב במהלך הדיון אתה נדרש להצביע על נוסח שעכשיו אתה רואה אותו בפעם הראשונה. היכולת שלך לעשות עבודה מקצועית על זה פשוט לא קיימת. וכמו שיש לחברות הגדולות לוביסטים ויועצים משפטיים שיושבים שם בלייב ויסבירו להם מה אומר הנוסח ואילו הסתייגויות לדחוף ומה צריך לעשות כדי להיטיב את המצב עם בעל האינטרס, אז אנחנו שם כדי לעשות את אותו הדבר לטובת הציבור הרחב".

"החזון הוא שיהיה נציג של ׳לובי 99׳ בכל ועדה ודיון שעוסקים בסוגיות כלכליות־חברתיות", מוסיפה דויטש. "את יודעת כמה פעמים ביום אני מקבלת סמסים מח"כים ששואלים אותי 'על הנושא הזה יש לכם נייר עמדה?'. נחמץ לי הלב על כל נושא שאנחנו לא יכולים לעסוק בו. והחלום הכי גדול הוא כמובן שנהיה קפסולה שמשמידה את עצמה כי לא באמת יצטרכו אותנו יותר, אבל זה בהמשך".

רוני דורי

צילום: אוהד צויגרברג

info@calcalist.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"כלכליסט"

www.calcalist.co.il

עורכת המגזין: אתי אפללו

סגן עורכת: ליעד ליבנה

עורך אחראי: אמיר זיו

מעצב אחראי: אבנר הברפלד

עיצוב הגירסה הדיגיטלית: נעם תמרי, קטיה וילסקר