מדריך המתנות הגדול

המומחים

ספרים

דרור משעני

סופר, חוקר ספרות, עורך, מתרגם ותסריטאי. ספרי הבלשים שלו היו לרבי־מכר, תורגמו לשפות רבות וזיכו אותו בשורת פרסים. ספרו האחרון "שלוש" ראה אור ב־2018

לעלעל בספרי בלש
משומשים לאורך הסיין

תרבות פריזאית: גיחה לחנויות הספרים המושלמות ולסינמטק קלאסי

דוכני "הבוקיניסטים" של פריז. מסורת של 160 שנה שהוכרה על ידי האו"ם כאתר מורשת עולמית

אני קשור מאוד לחנויות ספרים בפריז. לפני הרבה שנים, כשהגעתי לשם בפעם הראשונה כדי ללמוד צרפתית בסורבון, רוב הלימוד שלי היה מתוך קריאה, ורוב הקריאה היתה של רומנים בלשיים שקניתי בחנויות ספרים משומשים. עד היום אני הולך אליהן כבר ביום שאני נוחת. יש המון חנויות יד שנייה בבולוואר סן מישל, וכמובן גם הבוקיניסטים (דוכני הספרים) שאני אוהב לאורך הסיין, אבל יש שתי חנויות שאני מבקר בהן באופן קבוע, ממש לא מחמיץ.
L’Ecume des Pages שבבולוואר סן ז'רמן היא המפורסמת מבין השתיים: חנות גדולה שיש בה גם ספרים חדשים, ושמחזיקה מבחר עצום של ספרים מעניינים בכל התחומים, כולל מדורים רחבים של ספרות ופילוסופיה, ביקורת ספרות וביקורת אמנות.
Librairie l'Amour du Noir ("אהבת האופל") שברובע הלטיני, ברחוב קרדינל לה־מואן, גם היא נהדרת. זאת חנות אספנים שיש בה כל הקלאסיקות מהמאה ה־19, רק בצרפתית. מצאתי שם הרבה אוצרות. בפעם האחרונה שביקרתי בה מצאתי כתב עת לספרות מתח ששמו “813” (על שם אחד הרומנים הבלשיים הראשונים במאה ה־19, שכתב מוריס לבלאנק), מין מגזין חצי־חתרני־חצי־רשמי שקשה להשיג. באחד הגיליונות שלו התפרסמה רשימת 100 דמויות הבלשים המוצלחות בכל הזמנים. והם הכניסו אליה את אברהם אברהם (גיבור ספרי הבלש של משעני, ר"ק).
בקולנוע "אקסיון כריסטין", שברחוב כריסטין, גם הוא ברובע הלטיני, מקרינים בכל יום רטרוספקטיבות, מ־12 בצהריים עד עשר בערב. זה מקום שמבקרי קולנוע יכולים לעבור לגור בו. אחרי שאני משוטט בחנויות, אני עובר בקולנוע, לוקח משם תוכנייה לשבוע הקרוב, ומנסה להגיע אליו פעמיים־שלוש בשבוע.

L'Ecume des Pages • 174 Blvd St Germain • ecumedespages.com
Librairie L'Amour du Noir • 11 Rue du Cardinal Lemoine • amourdunoir.pagesperso-orange.fr
Christine 21 • 4 Rue Christine • christine21.cine.allocine.fr