קריקטוריסט

כלכליסט חוגג שנה תשיעית עם מיטב הקריקטורות של יונתן וקסמן

מראה חדה של שנה מוזרה

"קריקטוריסט 9" הוא, לא ייאמן, האוסף התשיעי של יונתן וקסמן. באוסף הראשון סיפרתי על הבחור הביישן שבא עם תיק עבודות בימי צוות ההקמה של "כלכליסט" בדיוק כששברנו את הראש מה לעשות בעמוד 2 למטה. אמרנו לו, קח שולחן כאן בפינה ותצייר משהו. מאז הוא מצייר. התברר שיש לו הומור שחור, שהתאים כמו כפפת אגרוף לבטן של ההתרסקות הגלובלית של 2008.

באוסף השני תיארתי אותו רוכן על השולחן שלו, למעשה שוכב עליו פרקדן, מחדד את העיפרון

מעל הסקיצה. שמים, בקשו רחמים עליו. באוסף השלישי הבנתי שהוא לא מנסה להצחיק בכל מחיר.

לפעמים הוא מפויס. לפעמים מטלטל את המחשבה. חתרן בלתי נלאה שנהנה לפוצץ בלונים נפוחי פוזה, שרים ושועים.

"בן 4, צובט" היתה הכותרת לאוסף הרביעי, שהראה איך יונתן צובט לפוזה את

התחת. באותה השנה הוא גם פענח את המחאה לא פחות טוב מדפני

ליף, אבל גם ניסח את הפתטיות של הדרישה ל"צדף ענקי". בשנה שלאחריה הוא החל להשתעשע יותר על גבולות הז'אנר. כשהתרנגולת המודאגת שלו שואלת את האיכר עם המאכלת "על הטרנד הטבעוני כבר שמעת?", לא צריך לשאול אם זה משל או נונסנס.

ב־2013, כך ילמד ההיסטוריון מכתבי וקסמן, הטייקונים נעלמו כמעט, והממשלה החדשה כבשה את הכותרות. פחות נוחי, יותר יאיר. אז זה עוד היה

יאיר לפיד, לא יאיר נתניהו. וכמובן המון ביבי. ב"קריקטוריסט 7" היה ברור שהנאיביות שלו מתובלת בכלכלה למתקדמים; וכשהוא צייר את ביבי שולח את לפיד מעבר לצוק עוד לפני שזה קרה, התברר שהוא מבין בפוליטיקה לא פחות מכמה פרשנים מוסמכים.

בשנה השמינית הבנו שהוא הקנרית שלנו. זו היתה שנה לא קלה, אבל ידענו שכל עוד הוא מצייר – אפשר לנשום. איחלנו לעצמנו את הקריקטורה של יונתן לראש השנה: "שנה בסדר, שרק לא יהיה פה יותר גרוע". לא שיערנו שהשנה התשיעית תהיה כה דרמטית וכה מוזרה. מטראמפ ועד תיק 2000. "קריקטוריסט 9" שבידיכם הוא המראה של השנה הזאת. תכלה שנה וקללותיה.

תודה, יונתן. אנחנו גאים להיות העיתון שעוטף את הכישרון שלך, ושמחים שהשנה אפילו האו"ם הכיר בכישרון הזה.

יואל אסתרון

ינואר 2016

רשת מגה נכנסת להקפאת הליכים. עו"ד מיכל הלפרין היא הממונה החדשה על הגבלים עסקיים. נסגר התיק נגד גבי אשכנזי בפרשת הרפז, כשאף אחד כבר לא זוכר מה היה בה. בארצות הברית מתחילים הפריימריז במירוץ לנשיאות, וגם פרשת המיילים של הילרי קלינטון יוצאת לדרך. הקהילה הבינלאומית מסירה את הסנקציות על איראן. ינואר רווי פיגועים בארץ ובעולם, ראשיתה של שנה מדממת במיוחד. דיוויד בואי מת, וזו רק ההתחלה.

פברואר 2016

מתווה הגז מגיע לבג"ץ, לעוד פרק ארוך בסאגה, כולל הופעה של ראש הממשלה בפני השופטים. האוצר מתכנן להעלות את גיל הפרישה לגברים ולנשים. יזמת הנדל"ן ענבל אור נעצרת בחשד להעלמות מס. הסטארט־אפ הישראלי ראבלו נמכר לאורקל בכ־430 מיליון דולר. עו"ד אביחי מנדלבליט נכנס לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה. בית המשפט קובע: רעיית ראש הממשלה התעמרה בעובדים. ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט נכנס לכלא. שורה של עדויות שלפיהן השחקן משה איבגי הטריד מינית. יוסי גרבר מת.

מרץ 2016

בג"ץ פוסל את מתווה הגז בגלל פסקת היציבות, ודורש מתווה מתוקן. הכנסת מאשרת את החוק המגביל את שכר הבכירים במערכת הפיננסית ל־2.5 מיליון שקל בשנה. בקריאה ראשונה היא מאשרת גם את חוק ההשעיה של חברי כנסת, שיהפוך לחוק ההדחה. אפל מציגה אייפון זול (יחסית). גל פיגועים בארץ, בטורקיה ובבלגיה. החייל אלאור אזריה יורה בראשו של מחבל פצוע ומנוטרל, ומחולל סערה ציבורית, מתחים בצמרת הצבאית־מדינית וויכוח מוסרי שמפלג את החברה. תא"ל אופק בוכריס חשוד באונס.

 

אפריל 2016

הדלפת ענק של יותר מ־11 מיליון מסמכים ממשרד עורכי דין בפנמה חושפת מתכנני ומעלימי מס בכל העולם, כולל בישראל. אחרי חקירה ברשות המסים, ענבל אור נחקרת גם במשטרה. המשטרה חוקרת חשדות נגד השר אריה דרעי ויו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג. ישראל מנסה להגדיל את המס הנגבה מגוגל ופייסבוק. דו"ח של האו"ם: ילדי ישראל העניים במערב. ח"כ בצלאל סמוטריץ' מביע תמיכה בהפרדה בין יולדות יהודיות וערביות. משרד הבריאות יוצא למלחמה במזון עתיר סוכר ובג'אנק פוד. רונית אלקבץ מתה. פרינס מת.

 

מאי 2016

הממשלה מגבשת מתווה גז חדש בלי הבטחה ליציבות. רשת יינות ביתן קונה את מגה. מבקר המדינה מפרסם דו"ח חריף על ראש הממשלה בפרשת ביביטורס. המשטרה ממליצה להעמיד לדין את רעיית ראש הממשלה בפרשת המעונות. סגן הרמטכ"ל מזהיר מ"תהליכים שהתרחשו בגרמניה לפני 70 שנה", שר הביטחון מגבה אותו, מתבשר שיועבר מתפקידו - ומתפטר. תיק הביטחון מועבר לאביגדור ליברמן, וישראל ביתנו נכנסת לממשלה. הפועל באר שבע אלופת המדינה בכדורגל, מכבי חיפה זוכה בגביע.

יוני 2016

הוועדה להגברת התחרות במערכת הבנקאית מפרסמת את המלצותיה. איש העסקים ארנו מימרן מעיד במשפטו בצרפת כי העביר כסף לראש הממשלה. הסכם פיוס בין ישראל לטורקיה. תומכי הברקזיט מנצחים במשאל העם, בריטניה בדרך החוצה מהאיחוד האירופי. פיגוע במתחם הבילוי והקניות שרונה בתל אביב. פיגוע בנמל התעופה באיסטנבול. טבח במועדון של הקהילה הגאה באורלנדו. הכדורגלן ערן זהבי עובר לשחק בסין. מוחמד עלי מת.

 

 

יולי 2016

נוחי דנקנר מורשע בהרצת מניות. משפחת סגול מוכרת 80% מכתר פלסטיק תמורת 1.7 מיליארד דולר. טירוף הפוקימון גו: משחק המובייל שולח אנשים בכל העולם לחפש ברחובות יצורים וירטואליים. חודש רווי טרור בישראל ובעולם, כולל פיגוע דריסה המוני בניס. ניסיון הפיכה כושל בטורקיה. רשמית: דונלד טראמפ והילרי קלינטון הם מועמדי המפלגות לנשיאות ארצות הברית. תרזה מיי היא ראש הממשלה החדשה של בריטניה. נבחרת הכדורגל של פורטוגל מנצחת ביורו. אלי ויזל מת.

 

אוגוסט 2016

זיהומים בשורה של מוצרי מזון מוכנים. מייסד קומברס קובי אלכסנדר מסגיר את עצמו לרשויות בארצות הברית, עשר שנים אחרי שנמלט לנמיביה. אתי אלון, שריצתה 14 שנות מאסר על המעילה בבנק למסחר, זוכה לקיצור עונשה ומשתחררת. המלחמה של הממשלה בתאגיד השידור הציבורי, ובתקשורת בכלל, מחריפה, ושרת התרבות אומרת: "מה שווה התאגיד אם אנחנו לא שולטים בו?". רעידת אדמה באיטליה. אולימפיאדה בריו דה ז'ניירו. נחום היימן מת. בנימין בן־אליעזר מת. מוזי ורטהיים מת.

 

ספטמבר 2016

מנכ"ל כיל סטפן בורגס פורש לאחר שנטען כי הטריד מינית. מנכ"ל הבורסה יוסי ביינארט מתפטר. הסכם סיוע עם ארצות הברית מבטיח לישראל סכום חסר תקדים של 38 מיליארד דולר בעשור. יאהו מודה: מתקפת האקרים חשפה 500 מיליון ממשתמשיה. מתגבשים כתבי אישום חמורים נגד השר לשעבר סטס מיסז'ניקוב וסגנית השר לשעבר פאינה קירשנבאום בגין קבלת שוחד ועוד. ראש הממשלה יוצא לפגישה טעונה עם נשיא ארצות הברית, ונושא באו"ם נאום נגד האו"ם. שמעון פרס מת.

 

אוקטובר 2016

המתח בצמרת הבורסה מחריף, והדירקטוריון פועל לצמצום סמכויות היו"ר אמנון נויבך. יותר מעשרת אלפים מורים מגלים שקיבלו רק חלק משכרם, אם בכלל. סמסונג מפסיקה את ייצור מכשיר הדגל שלה, גלקסי נוט 7, בגלל התלקחויות, ונערכת להפסדי עתק. מתקפת סייבר פוגעת בשרתים של טוויטר, אמזון, נטפליקס ועוד עשרות אתרים. שורה של עדויות על הטרדות מיניות מצד טראמפ, והוא "לא מבטיח שיקבל את תוצאות הבחירות", וקלינטון מתמודדת עם הסתבכויות המיילים. פרס נובל לספרות לבוב דילן.

 

נובמבר 2016

קרנות ברירת המחדל לפנסיה, שמציעות דמי ניהול מופחתים, יוצאות לדרך. איתי בן זאב נבחר למנכ"ל הבורסה. מתברר שראש הממשלה הורה לקנות שלוש צוללות מגרמניה, בניגוד לעמדת מערכת הביטחון ומחברה שעורך הדין שלו מייצג. יו"ר בנק הפועלים יאיר סרוסי מסיים את תפקידו. ג'ונתן פולארד משוחרר. קלינטון מקבלת את מרב הקולות, אבל טראמפ זוכה ביותר אלקטורים ונבחר לנשיא ארצות הברית. בתגובה, המדדים בבורסה האמריקאית מטפסים לשיאים חדשים. לאונרד כהן מת. פידל קסטרו מת.

 

דצמבר 2016

המס על דירה שלישית מאושר במסגרת חוק ההסדרים. ארצות הברית מעלה את הריבית. בני שטיינמץ נעצר בחשד למעורבות במתן שוחד לנשיא גינאה. מניית טבע איבדה מתחילת השנה 50%, בעוד החברה מתמודדת עם קנס על שוחד ברוסיה ואובדן של איש מפתח. קבוצת הכדורגל של הפועל תל אביב מבקשת הקפאת הליכים. מאסרו של נשיא המדינה לשעבר משה קצב, שהורשע באונס, מקוצר, והוא משתחרר. פרשת תא"ל בוכריס מסתיימת בעסקת טיעון שנויה במחלוקת. אהובה עוזרי מתה. ג'ורג' מייקל מת.

 

ינואר 2017

תוכנית חיסכון לכל ילד מטעם המדינה נכנסת לתוקף. אלקטרה קונה את גולן טלקום. הממשלה מחליטה: חגיגות ה־70 למדינה ימומנו מתרומות שיגייס ראש הממשלה. ראש הממשלה נחקר באזהרה בחשד לקבלת טובות הנאה, בין השאר ממו"ל "ידיעות אחרונות". ארבעה חיילים נרצחים בפיגוע דריסה בירושלים. החייל אלאור אזריה, שירה במחבל מנוטרל, מורשע בהריגה, ותומכיו תוקפים בחריפות את בית המשפט והרמטכ"ל. טראמפ נכנס לבית הלבן. יעקב נאמן מת. מאיר בנאי מת. יוסל ברגנר מת. משה גרשוני מת.

 

מגדל טראמפ

 

עלייתו ועלייתו של נשיא ארצות הברית

איור כל הקריקטורות: יונתן וקסמן

עריכה: אדוה קיזלשטיין

עיצוב הספר: אורי רוזביץ

עיצוב דיגיטל: קטיה וילסקר

 

הקריקטורות פורסמו בעיתון כלכליסט בשנתו התשיעית, מינואר 2016 ועד ינואר 2017