קריקטוריסט

כלכליסט חוגג שנה שמינית עם מיטב הקריקטורות של יונתן וקסמן

הקנרית

כורי הפחם של המאות הקודמות היו לוקחים איתם למעבה האדמה קנרית, ציפור שיר שהיתה הראשונה לזהות התפשטות של גז רעיל. כל עוד הקנרית שרה, הכורים ידעו שיש חמצן. יונתן וקסמן הוא הקנרית שלנו. כל עוד הוא מצייר – אפשר לנשום. לחייך.

ברבות הימים ישאל ההיסטוריון מי היה הערת השוליים של מה. אנחנו או הם,

הם או אנחנו. ונשאיר כאן את התהייה העמומה מי זה "אנחנו" ומי זה "הם".

בשנה השמינית של "כלכליסט",

כשהסכינים ננעצים בבועה שלנו, נדרש יותר מתמיד הומור, גם

אם הוא מריר או שחור לפעמים. וקסמן נשאר וקסמן, נע ונד בין הפוליטי והנונסנס, אבל נדמה שנעשה חד וכואב יותר, מצחיק

ועצוב יותר, כמו הקיום שלנו במזרח התיכון המטורלל.

האם הקו של וקסמן צופן תקווה שעוד יהיה כאן טוב?
קריקטוריסט לא מבטיח כלום, רק חיוך על הבוקר, בעיצומה של מלחמה על חיינו. אבל אם נפסיד בקרב - ונשאיר כאן את השאלה המטרידה מי נגד מי או מה נגד מה - אז כשמסביב יהום הסער הקריקטורות של וקסמן ייוותרו כמעין נס קטן, עדות לסוג מסוים של מבט, כמו חיוך שנשאר באוויר ולא נמוג. בשביל ההיסטוריון.

בינתיים תודה לקריקטוריסט ותודה לקוראיו. אף על פי כן ולמרות הכל נוע ננוע - נמשיך להיות העיתון שעוטף את הכישרון של וקסמן גם בשנים הבאות.

יואל אסתרון

ינואר 2015

מחיר הנפט צולל לפחות מ־50 דולר לחבית, ובהמשך יתברר שזו רחוקה מלהיות התחתית. אמזון קונה את חברת השבבים הישראלית אנפורנה
ב־370 מיליון דולר. שמועות ראשונות ממתווה הגז המתגבש מזניקות את מניות השותפות בקידוח – ומחממות את הלהבה שתבער בלהט בהמשך השנה. המשטרה ממשיכה להתפורר: קצינים בכירים מסתבכים בפרשיות מין. בנימין נתניהו, ראש ממשלה כבר שש שנים, טוען שהאחראים למשבר הדיור המתמשך הם בכלל אהוד אולמרט ויאיר לפיד.

 

פברואר 2015

בנק ישראל מוריד את הריבית במשק ל־0.1% - הנמוכה אי פעם. דו"ח חמור של מבקר המדינה על הנעשה במעון ראש הממשלה מעלה חשש לפלילים ומתגלגל לחקירת משטרה. כעבור שבוע מתפרסם דו"ח נוסף, על מחדל הדיור, המונה שורה ארוכה של אחראים, כולל נתניהו. בתגובה מוסר ראש הממשלה: "כשמדברים על מחירי הדיור, על יוקר המחיה, אני לרגע לא שוכח את החיים עצמם". מתח גובר ביחסים בין ישראל לארצות הברית לנוכח כוונתו של נתניהו לנאום בקונגרס ללא תיאום עם הנשיא. גדי איזנקוט נכנס ללשכת הרמטכ"ל. השר אורי אורבך מת.

 

מארס 2015

בחירות לכנסת ה־20. הליכוד הוא שוב המפלגה הגדולה ביותר, עם 30 מנדטים, חרף הסקרים שצפו תוצאות נמוכות בהרבה ואחרי שביום הבחירות עצמו ראש הממשלה הזהיר כי "המצביעים הערבים נעים בכמויות אדירות לקלפי". המחנה הציוני זוכה

ב־24 מנדטים והרשימה המשותפת שלישית עם 13. אהוד אולמרט מורשע בקבלת דבר במרמה ובהפרת אמונים בתיק טלנסקי. אמיר ברמלי מקרן קלע נחקר ומושם במעצר בית בחשד להטעיית משקיעים. טייס משנה בטיסת ג'רמן ווינגס מספרד לגרמניה מרסק את המטוס בזדון, ו־150 הנוסעים ואנשי הצוות נהרגים. קריקטוריסט יוצא לחופש של חודש.

 

אפריל 2015

המשבר במגה מורגש היטב על המדפים בחנויות הרשת. נוחי דנקנר מעיד במשפטו על הרצת מניות אי.די.בי. טבע מנסה לקנות את ענקית התרופות האמריקאית מיילן ברכישה עוינת, שמתגלגלת לדו־שיח עוין בעצמו. הקמת ממשלת נתניהו מסתבכת ומתארכת. נחתם הסכם בין המעצמות לאיראן על הגבלת הגרעין; נתניהו כועס, נשיא ארצות הברית ברק אובמה מבטיח לגבות את ישראל. סדרה של רעידות אדמה קשות בנפאל גובה את חייהם של כמעט 9,000 בני אדם בכל האזור.

 

מאי 2015

חודשיים אחרי הבחירות, יש ממשלה מנופחת, שנשענת על קואליציה צרה והסכמים קואליציוניים יקרים. מאחורי הקלעים נתניהו עוקף את ההתנגדויות למתווה הגז באמצעות העברתו לקבינט המדיני־ביטחוני. הממונה על הגבלים עסקיים דיויד גילה מבין שהתנגדותו הופכת חסרת משמעות, ומתפטר. שר האוצר הנכנס משה כחלון, שהבטיח שיטפל במונופול הגז, מכריז כי יימנע מעיסוק בנושא בגלל קרבתו לקובי מימון, מבעלי ישראמקו. כתבי אישום נגד עו"ד רונאל פישר ופרקליטת מחוז תל אביב לשעבר עו"ד רות דוד בפרשת סחיטת הנחקרים. בבריטניה באה לעולם נסיכה חדשה. מנשה קדישמן מת

יוני 2015

שר הכלכלה אריה דרעי מסרב לעקוף את הממונה על ההגבלים (באמצעות סעיף 52) כדי לאשר את מתווה הגז. חדוה בר, בכירה בבנק לאומי, נבחרת למפקחת על הבנקים. שר החינוך נפתלי בנט ושרת התרבות מירי רגב פועלים לפסילת או הגבלת מימון ליצירות וגופי תרבות שונים, ומעוררים מחאה רחבה של אמנים. העימות המעמיק בין יוון לאיחוד האירופי, שמסרב להמשיך לסייע לה להתמודד עם המשבר הכלכלי, שולח המוני יוונים אל הכספומטים, והבנקים נסגרים..

 

יולי 2015

פרטי מתווה הגז נחשפים, מתקיים שימוע ציבורי שנראה כיציאה ידי חובה, ומבקר המדינה מותח ביקורת חריפה על הטיפול בענף. ועדת לוקר ממליצה על שינוי עמוק בתקציב הביטחון. טבע קונה את החטיבה הגנרית של אלרגן ב־40.5 מיליארד דולר. מיקרוסופט קונה את חברת אבטחת המידע הישראלית אדאלום ב־250 מיליון דולר. תנ"צ אפרים ברכה, ראש היחידה לחקירות הונאה, מתאבד עקב לחצים בפרשת הרב פינטו. משאל עם יווני דוחה את תוכנית החילוץ של האיחוד, אבל הממשלה נכנעת להסכם קיצוצים כואב. נערה נרצחת במצעד הגאווה בירושלים. בני זוג ובנם הפעוט נשרפים למוות בהצתת ביתם בכפר הפלסטיני דומא.

 

אוגוסט 2015

הקבינט מאשר את המלצות ועדת ששינסקי 2 למיסוי משאבי הטבע, אבל נתניהו דורש דיון חוזר ומשרד הכלכלה רוצה לפצות את כיל. בעקבות המשבר בכלכלה הסינית והמשך הירידה במחיר הנפט, המדדים המרכזיים בבורסות העולם רושמים ירידות חדות, גם הרובל, ואילו מדד הפחד ומחירי הזהב מזנקים. העבודות על הרכבת הקלה בגוש דן יוצאות לדרך. תא"ל מיל' גל הירש ממונה למפכ"ל המשטרה (עתידות: זה לא יחזיק הרבה). גל טרור ברחבי הארץ. מכבי תל אביב עולה לשלב הבתים בליגת האלופות (עתידות: גם זה לא יחזיק הרבה).

 

ספטמבר 2015

ראש הממשלה ושר האוצר מודיעים על הפחתת המע"מ ומס החברות. הכנסת מאשרת החלטה הצהרתית התומכת במתווה הגז. מינוי גל הירש למפכ"ל המשטרה מבוטל. במקומו ממונה סגן ראש השב"כ רוני אלשיך. המפכ"ל היוצא דנינו ממונה ליו"ר מגדל ביטוח. מאות אלפי פליטים, בעיקר מסוריה, מנסים להגיע לאירופה בכל דרך אפשרית, והיבשת מתקשה להתמודד עם השטף. השנה העברית מסתיימת בכמעט שבוע של אובך כבד. מישאל חשין מת. מוטי קירשנבאום מת.

 

אוקטובר 2015

עסקה בין נתניהו לדרעי: שר הכלכלה יעזוב את המשרד כדי לאפשר את אישור מתווה הגז, ויקבל את המשרד לפיתוח הנגב והגליל עם סמכויות ותקציבים מורחבים. מנכ"ל פלאפון גיל שרון מתפטר כדי להתמנות למנכ"ל דסק"ש (ספוילר: הוא לא יהיה). מנכ"ל משרד התקשורת רוצה לתקן את רפורמת הסלולר ולהעלות את המחירים. דני עטר ממונה ליו"ר קק"ל ומודה: "עוד לא יודע למה צריך את קק"ל, עוד לא הבנתי מה עושים שם". גל טרור בכל רחבי הארץ. טרוריסטים מרסקים מטוס רוסי בסיני, 224 בני אדם נהרגים. מזג אוויר סוער מנתק מאות אלפי בתים מהחשמל למשך ימים.

 

נובמבר 2015

הדיון הציבורי במתווה הגז מתרחב, ואיתו מתרחבת המחאה. ועדת הכספים מאשרת את המלצות ששינסקי 2. סלקום רוצה לקנות את גולן טלקום ב־1.7 מיליארד שקל, והמיזוג עובר לבחינת הרגולטור. חברי הכנסת מעלים לעצמם את השכר ל־41 אלף שקל בחודש. אובד הקשר עם הלוויין עמוס 5. בארץ נמשך גל הטרור. בפריז נרצחים 130 בני אדם בסדרה של פיגועים קשים. המרגל ג'ונתן פולארד משוחרר מהכלא האמריקאי אחרי 30 שנה. ח"כ ינון מגל מתפטר בעקבות טענות כי הטריד מינית. יצחק נבון מת.

 

דצמבר 2015

ועדת הכלכלה שומעת שלל התנגדויות למתווה הגז, כולל מהשר להגנת הסביבה אבי גבאי ובנק ישראל, וממליצה לבטל את המתווה, אבל נתניהו מאשר אותו. שינויים בפנסיה: האוצר מגדיל את רשת הביטחון לחוסכים מבוגרים, המודל הצ'יליאני מגדיל את החשיפה למניות של הצעירים, וקרן חדשה תציע דמי ניהול נמוכים. הריבית בארצות הברית עולה לראשונה מאז 2006, ל־0.25%. השר סילבן שלום פורש בעקבות טענות שהטריד מינית. השר לשעבר בנימין (פואד) בן אליעזר מואשם בלקיחת שוחד, הלבנת הון ועבירות נוספות. הדוגמנית בר רפאלי נחקרת בחשד להעלמות מס. יוסי שריד מת.

 

ינואר 2016

אחרי גסיסה ארוכה, רשת מגה נכנסת להקפאת הליכים. הנפט ממשיך לצלול – פחות מ־27 דולר לחבית, שפל של 13 שנה. בעקבות ההתנגדויות לחבילת השכר המנופחת שלו, גם אחרי שצומצמה, גיל שרון לא יהיה מנכ"ל דסק"ש. גדעון תדמור עוזב את קבוצת דלק. חלק מהח"כים מוותרים על תוספת השכר או תורמים אותה, אבל 62 מהם לוקחים אותה לכיסם. שרה נתניהו נחקרת במשטרה פעמיים על ניהול מעונות ראש הממשלה. ראש עיריית אשקלון איתמר שמעוני חשוד באונס כמה נשים ובתשלום דמי השתקה. נטפליקס, שמאפשרת צפייה בסדרות וסרטים דרך האינטרנט, זמינה גם בישראל. דיוויד בואי מת.

 

כל

הגז

הזה

 

כל הגז הזה

 

איור כל הקריקטורות: יונתן וקסמן

עריכה: אדוה קיזלשטיין

עיצוב פרינט: חגית ענתבי

עיצוב דיגיטל: נעם תמרי

 

הקריקטורות פורסמו בעיתון כלכליסט בשנתו השמינית, מינואר 2015 ועד ינואר 2016